Navzdory výzvám premiéra Alexise Tsiprase přijetí norem nepodpořily skoro čtyři desítky zástupců vládní levicové strany SYRIZA. Ministerský předseda přitom nabádal svůj poslanecký klub, aby reformy, které mají přinést dohodu s mezinárodními věřiteli o nové záchranné půjčce, schválil jednomyslně.

Tsipras spolustraníkům nejprve pohrozil, že v opačném případě podá demisi. Krátce před hlasováním ale své varování zmírnil vyjádřením, že nebude utíkat před zodpovědností.

Pro přijetí reforem hlasovalo 229 poslanců ve 300členném parlamentu, 64 jich bylo proti a šest se zdrželo hlasování. Z vládního tábora čítajícího 162 zákonodárců jich podpořilo změny jen 124. Souhlas vyjádřilo všech 13 poslanců, kteří náleží k menší koaliční formaci Nezávislí Řekové. Vládě přišla na pomoc také více než stovka poslanců tří proevropských opozičních stran. Tradičně proti byli komunisté a neonacisté ze strany Zlatý úsvit.

Řecký ministr životního prostředí a energetiky a vůdce levého křídla strany SYRIZA Panajotis Lafazanis po hlasování oznámil, že dá svou funkci k dispozici, bude-li premiérem vyzván. Lafazanis byl jedním z rebelů, kteří se postavili proti dohodě nebo se zdrželi hlasování. "Pokud v kterémkoli okamžiku budu vyzván, dám svou funkci premiérovi k dispozici," konstatoval.

Ministr nevěří, že Řecko čekají předčasné parlamentní volby. "Jsme zákonodárci této vlády, celým srdcem ji podporujeme. Podporujeme účast hnutí SYRIZA ve vládě a podporujeme premiéra. Nepodporujeme záchranný balík," shrnul Lafazanis stanovisko vnitrostranické opozice.