Dnešní nastudování Hamleta vidělo brněnské publikum poprvé. Slovenský režisér a do loňského roku umělecký šéf Dejvického divadla Michal Vajdička vytvořil pro Letní shakespearovské slavnosti již tři česko-slovenské inscenace.

Jeho Hamlet inklinuje k tématu rodiny. "Vztahy v této královské rodině v sobě zároveň skrývají i politikum, byť právě v té intimní, rodinné poloze. Ale to, co nás nejvíc zajímá, je člověk, který se rozhodl bojovat za pravdu a při tom zápasu nechává za sebou přirozeně i oběti. Odhalení pravdy je nad všechno ostatní," uvedl před premiérou Vajdička.

Diváci mají letos možnost srovnání dvou verzí Hamleta. Druhé nastudování v režii Janky Ryšánek Schmiedtové mohou navštívit 30. a 31. července. V hlavních rolích inscenace v produkci PaS de Theatre se představí Tomáš Savka, Miroslav Etzler a Pavlína Gajdošíková.

Trojlístek premiérových inscenací uzavírá Pocta Shakespearovi. Tento komponovaný večer, původně uspořádaný k loňskému Shakespearovu výročí, celý letošní program uzavře. Večer s humornými i vážnějšími dialogy a sonety přichystal Martin Hilský, který nejen všechna Shakespearova díla přeložil, ale večerem i sám provází. Na jeviště se po letech vrátí také Jan Tříska, kterého diváci budou moci vidět nejen v roli krále Leara.

Letošní ročník je rekordní co do počtu inscenací i jednotlivých představení. Premiéry doplní oblíbené komedie Mnoho povyku pro nic, Večer tříkrálový a stálice slavností Veselé paničky windsorské. Nabídku inscenací doplňuje repríza tragédie Othello.