Moravskoslezský kraj trpí znečištěným ovzduším nejvíce z celé ČR. Zlepšení programu žádají lidé z Ostravska od loňského roku. Podle asociace Zelený kruh uvažují o žalobách i jiné oblasti v České republice.

"Myslíme si, že program je nekvalitní a chybí v něm časový harmonogram, tím pádem zpětná kontrola. Jako klíčová si také stanovuje opatření v jiných sektorech, než si myslíme, že jsou pro náš region opravdu klíčové," řekla ČTK Anna Plošková ze sdružení Čisté nebe. Žalobu podalo sdružení k Pražskému městskému soudu 1. července.

Mluvčí ministerstva Petra Roubíčková ČTK řekla, že úřad zatím nemá žalobu k dispozici, tudíž nezná její konkrétní důvody. "Nicméně platí, že MŽP vytvořilo programy zlepšování kvality ovzduší v souladu se zákonem o ochraně ovzduší," uvedla. Programy podle ní vytvářely a schválily dvě skupiny odborníků.

Program se podle Ploškové zaměřuje na dopravu a lokální topeniště, místo aby kladl důraz na opatření v průmyslovém sektoru. "Což je jistě dobře, ale není to klíčové, co by se mělo dít," poznamenala. Věří, že po rozhodnutí soudu vznikne nový program, který bude respektovat specifika Ostravska.

Podle Roubíčkové ale každé navržené opatření obsahuje konkrétní popis jeho obsahu a výčet lokalit, kde je nutné dané opatření aplikovat a jakým způsobem. Kde to legislativa dovoluje, tak je i vymezeno, kdy musí být opatření realizováno.

Loni podal žalobu na stát také ostravský občan Vladimír Burda kvůli nadlimitnímu znečištění ovzduší. Po MŽP se domáhá finančního odškodnění za nesprávný úřední postup a nečinnost. K nové žalobě se podle Ploškové připojil také. "Jsou tam i další tři lidé, kteří si nepřejí být zveřejněni. Žijí v oblastech, kde jsou konstantně překračovány imisní limity, takže mají obavu o své zdraví," podotkla.

Povinnost vytvořit Programy zlepšování kvality ovzduší pro lokality s překročenými imisními limity stanovuje zákon o ochraně ovzduší. Programy byly vydávány od roku 2002 podle předchozího zákona o ochraně ovzduší, naposledy aktualizovány byly v roce 2012. Dříve je připravovaly krajské úřady. Nový zákon o ochraně ovzduší ale doznal změn, nově je vydává už MŽP ve spolupráci s krajskými úřady a prostřednictvím opatření obecné povahy.

O novele zákona o ochraně ovzduší by Sněmovna ve třetím čtení měla jednat zřejmě ve středu. Vedle kontroly znečištění domácích kotlů obsahuje pozměňovací návrh o zápachu od sněmovního výboru.