"Těmto obrovským rozdílům v plánech na změnu svých výrobních programů odpovídají i rozdíly v plánech na zvýšení investic do informačních systémů, které firmy používají. Inovace se týkají v naprosté většině velkých firem," uvedla ředitelka pro průmysl CEEC Research Alena Burešová. Pro zavádění informačních technologií do výroby se také používá výraz Průmysl 4.0.
Více než polovina oslovených ředitelů očekává, že do pěti let bude úroveň informačních a komunikačních technologií v jejich firmách nedostatečná. V případě velkých společností to jsou dokonce dvě třetiny. "Pokud by firma, čistě teoreticky, nebyla funkční ani při použití baťovských papírových výrobních pomůcek, pak ji ani žádný moderní systém informačních a komunikačních technologií nezachrání," řekl viceprezident České asociace interim managementu Petr Karásek. Řada manažerů je podle něj pod tlakem médií přesvědčena, že technického pokroku ve firmě lze dosáhnout nákupem nejmodernějších zařízení, ideálně řízeného počítači. "Ovšem zapomínají na to, že tvořivost je výsadou pouze lidského mozku. Informační a komunikační technologie pak mohou tuto tvořivost jen podpořit při jejím překlopení do reality firemního života," doplnil Karásek.
Necelé dvě pětiny strojírenských firem hodlají v příštím roce zvýšit investice do informačních a komunikačních technologií. V průměru investují čtyři procenta ze svého rozpočtu. "V příštích letech plánujeme rozšíření, vylepšení a zrychlení firemní síťové infrastruktury a nákup nových serverů, vše přibližně za dva miliony korun. Kolem roku 2020 je v plánu výstavba nové moderní haly, která bude spojená s kompletním zasíťováním a vybavením informačními technologiemi," dodal generální ředitel Koyo Bearings ČR Petr Novák.
Devět z deseti ředitelů se domnívá, že se zavedením Průmyslu 4.0 se postupně sníží počet pracovních míst v tradičních oborech. Na druhou stranu ovšem budou firmy vytvářet nová pracovní místa v oblasti služeb a informačních a komunikačních technologií.