Vláda předpokládá, že hospodářský růst v Německu budou v letošním roce nadále podporovat spotřebitelské výdaje. Počítá rovněž s udržením vyrovnaného rozpočtu, a to navzdory vyšším výdajům na infrastrukturu a na uprchlíky, napsala agentura Reuters.
Statistický úřad v polovině prosince na základě předběžných údajů uvedl, že loni se hrubý domácí produkt Německa zvýšil o 1,7 procenta. Jeho růst tak mírně zrychlil z předloňských 1,6 procenta a dosáhl nejprudšího tempa za poslední čtyři roky.
Vláda dnes snížila odhad letošního růstu exportu na 3,2 procenta z dříve předpokládaných 4,2 procenta. Vývoz se podle vládní prognózy zvýší pomaleji než dovoz, což pravděpodobně sníží tempo hospodářského růstu o 0,4 procentního bodu. To je pro ekonomiku, která se po desetiletí opírala o silný export, nezvyklá situace.
Negativní vliv mezinárodního obchodu je nyní nicméně kompenzován vyššími spotřebitelskými a státními výdaji. Domácí poptávka se tak letos stane jediným motorem růstu německé ekonomiky, napsala agentura Reuters.
Výsledky průzkumu společnosti Gfk dnes ukázaly, že spotřebitelská důvěra v Německu zůstává navzdory uprchlické krizi a hrozbě teroristických útoků na dobré úrovni. Vládní prognóza předpokládá, že spotřebitelské výdaje se v letošním roce zvýší o 1,9 procenta.
"Navzdory řadě rizik, včetně hrozby teroristických útoků a uprchlické krize, spotřebitelé stále věří, že německá ekonomika bude v příštích měsících pokračovat v růstu," uvedl analytik GfK Rolf Bürkl. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků.
Kupní sílu německých spotřebitelů podporují stoupající mzdy, levné pohonné hmoty a nízké úrokové sazby. K hospodářskému růstu by měly přispět také státní výdaje, které tlačí vzhůru mimo jiné náklady na ubytování a integraci uprchlíků. Vládní prognóza předpokládá, že celkové státní výdaje letos stoupnou o 3,5 procenta.