Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že nezaměstnanost zůstane na 5,5 procenta.

Počet zaměstnaných se zvýšil o 140.000. Míra zaměstnanosti tak stoupla na 73,6 procenta, což je nejvyšší údaj od roku 1971, kdy se začal tento ukazatel sledovat.

Celkové výdělky zaměstnanců, včetně odměn, se zvýšily o tři procenta. To bylo o 0,1 procentního bodu méně, než čekali analytici. Bez odměn průměrná týdenní mzda vzrostla o 2,8 procenta a tempo růstu mírně zpomalilo.

Růst mezd v posledních měsících pomohl obnovit kupní sílu mnoha domácností, na které měla negativní dopad finanční krize, kdy mzdy stagnovaly a spotřebitelské ceny rostly. V září se naopak spotřebitelské ceny snížily.

Britská centrální banka Bank of England pozorně sleduje vývoj mezd. Je to jeden z ukazatelů, kterým se řídí při rozhodování o načasování prvního zvýšení úrokových sazeb od finanční krize. Růst mezd je zatím nižší než před krizí, avšak oživuje rychleji, než banka čekala na počátku tohoto roku. Současně zrychluje růst produktivity, což by mohlo zpomalit návrat k inflaci. Guvernér centrální banky Mark Carney uvedl, že rozhodnutí o případném zvýšení úrokových sazeb zřejmě bude jasnější na přelomu roku.