Trumpovy šoky: Smyčka kolem krku trhů, ekonomický žhář a škody i na pověsti USA, míní experti
Zvolením Donalda Trumpa si Američané vybrali prezidenta, který zatřese stávajícím řádem. Teď to předvádí i v ekonomice, která byla jedním z hlavních témat, jež mu volby vyhrály. Podle analytiků však svými radikálními kroky, zejména zaváděním a zase náhlým odkládáním cel, dělá americkému hospodářství hlavně problémy.
Ve středu 2. dubna Trump s velkou pompou ohlásil „Den osvobození“, čímž myslel údajné osvobození od nevýhodné bilance zahraničního obchodu a „hospodářskou svobodu“.
Na prakticky veškerý dovoz uvalil cla ve výši 10 procent, na zboží z šedesátky zemí (včetně EU) pak ještě vyšší. Ta druhá skupina cel měla začít platit ve středu 9. dubna. Toho dne však jejich zavedení náhle oddálil o čtvrt roku.
Záhy se kasal, jak oddálení cel přimělo trhy k dramatickému růstu: „Řekl bych, že to byl největší den ve finanční historii,“ prohlásil před reportéry tu středu odpoledne. Hlavní burzovní indexy v USA tehdy zaznamenaly skoro rekordní růst, až o 12 % za jediný den.
„A to vše díky Trumpovi – chlapovi, jehož extrémní agenda (a rozporuplná komunikace) se stala smyčkou kolem krku globálních finančních trhů, jež už už začínaly padat do spirály zkázy,“ komentuje Allison Morrowová, ekonomická redaktorka CNN.
„Sledujete nejskvělejší mistrovskou hospodářskou strategii ze všech amerických prezidentů v historii,“ přisadil si k Trumpově (sebe)chvále zástupce šéfky jeho kanceláře Stephen Miller. I další prezidentovi představitelé se snaží radikální a často nepředvídatelné kroky prezentovat jako mazanou taktiku, jak dotlačit k jednacímu stolu země, s nimiž má Amerika údajně nevýhodnou obchodní bilanci.
Jenže k té vší chvále Trump a spol. nedodali, že šlo zejména o návrat ze strmého pádu, ještě vyššího, který způsobilo jeho ohlášení cel o týden dříve. A zadruhé, je skoro pravidlem, že když klesají akciové trhy, investoři začnou o to víc kupovat dluhopisy.
Komentátor: Trump je ekonomický žhář, který se převléká za hasiče
Ty si však nyní v USA pohoršovaly také, což je z ekonomického pohledu velká nepříjemnost. Až to podle zdrojů CNN z Trumpova okolí přimělo prezidenta přibrzdit a oddálit salvu cel, jakkoli pár dní předtím prohlašoval, že se zviklat nenechá.
„Jásání prezidenta Donalda Trumpa, když se akciový trh skoro navrátil, ukazuje, že je to ekonomický žhář, který se rád převléká za hasiče,“ komentoval Anthony L. Fischer z MSNBC. „Od chvíle, kdy Trump z vlastní vůle spustil svou celní válku, trh je stále výrazně dole,“ dodal.
„Reakce Wall Street na jeho odvolání cel není pro investory vítězným kolečkem - je to lapání po dechu. Ceny aktiv zůstávají hluboko pod úrovní, kde byly před týdnem, než Trump cla oznámil. Uplynulý týden stál americké akcie 6 bilionů dolarů (135 bilionů Kč) hodnoty, protože aktéři trhu se připravovali na divoce nejistou budoucnost, a to vše s vědomím, že prezident má tendenci jim podtrhávat koberec pod nohama,“ dodává Morrowová ze CNN. „Bude potřeba mnohem více než jeden den růstu akcií, aby se napravily škody - na ekonomice a pověsti Ameriky -, které jeho politika napáchala.“
„Je to největší nárůst v historii akciového trhu. To je docela dobré,“ holedbal se Trump v Oválné pracovně před reportéry ve středu. „Když budete pokračovat, vrátíte se tam, kde jste byli před čtyřmi týdny." Ukázalo se, že nepokračují, hned čtvrteční obchodování šlo zase do červených čísel.
Analytici teď soudí, že Spojené státy zřejmě čeká pád do recese. Poradenská firma RSM zvýšila pravděpodobnost recese z 20 % na 55. Goldman Sachs uvádí 45% šanci.