Česká televize loni hospodařila s vyrovnaným rozpočtem 6,932 miliardy korun. V diskusi k výroční zprávě poslanci mimo jiné zmínili otázku nemožnosti odečíst DPH, což pro veřejnoprávní televizi v loňském roce znamenalo odvod z rozpočtu přes 548 milionů korun. "Myslím, že politici mohou pomoci... Měli bychom vést jednání s ministerstvem financí a měli bychom velmi zdvořile ministerstvo kultury žádat o drobné urychlení legislativního procesu. To není věc na jednoduchou novelu," uvedl předseda výboru Martin Komárek (ANO).
Podle generálního ředitele ČT Petra Dvořáka lze změnu, kterou považuje za narovnání poměrů, provést jednoduchou úpravou zákona o DPH. "Nemusí se to vázat na změny mediálních zákonů, které připravuje ministerstvo kultury," řekl šéf ČT. Poslanec Martin Kolovratník (ANO) připomněl, že stejná problematika se týká i rozhlasu.
Schvalování výroční zprávy o hospodaření rozhlasu provázela diskuse kolem nedávné rezignace generálního ředitele Duhana. Předseda Rady ČRo Michal Stehlík mj. vysvětloval, proč se rada možným porušením zákona kvůli zaměstnávání syna Andreje Duhana v rozhlasu nezačala zabývat dříve. Volební výbor se usnesl, že se aktuální situací v tomto veřejnoprávním médiu bude zabývat na dalším zasedání, které se má konat 11. nebo 12. listopadu, kdy bude mít k dispozici materiály o kontrolní činnosti dozorčí komise ČRo. Rozhlas loni hospodařil se ziskem 1,2 milionu korun při výnosech 2,236 miliardy Kč.
Volební výbor na dnešním zasedání dále doporučil schválit výroční zprávu o činnosti a hospodaření České tiskové kanceláře, která loni hospodařila se ziskem 3,2 milionu korun. Předsedkyně Rady ČTK Hana Hikelová poukázala například na to, že se zastavil trend snižování počtu zaměstnanců. Na dotaz poslanců k případnému zvýšení počtu zahraničních zpravodajů generální ředitel Jiří Majstr řekl, že to zatím ekonomické podmínky agentuře nedovolují. O všech výročních zprávách bude ještě rozhodovat Sněmovna.
Na zasedání výboru se naopak nedostalo na projednání novely zákonů o Českém rozhlasu a České televizi, které napříště mají sjednotit termín předkládání výročních zpráv o činnosti a hospodaření těchto médií. "Udělám všechno proto, aby to platilo již pro rok 2016. Další pokračování tohoto nelogického stavu, kdy jsou dvě zprávy, mně připadá jako 'kafkárna'," řekl ČTK Komárek.