Svaz také uvedl, že Itálie se dál potýká s nízkou konkurenceschopností. Upozornil, že za zlepšením prognózy stojí převážně vnější faktory, například stimulační opatření Evropské centrální banky (ECB), nízké ceny ropy a slabé euro.

Třetí největší ekonomika eurozóny by letos měla zaznamenat první růst po třech letech poklesu. V příštím roce očekává Confindustria zrychlení růstu na 1,4 procenta.

Prognózy svazu nicméně nepočítají s negativními důsledky možného krachu jednání zadluženého Řecka s mezinárodními věřiteli. "Řecká nákaza rozhodně nemůže být vyloučena a poškodila by ekonomiku eurozóny," píše Confindustria ve své zprávě.

Aténám se stále nepodařilo uzavřít s mezinárodními věřiteli dohodu, která by odvrátila hrozbu platební neschopnosti Řecka a jeho odchodu z eurozóny. Dnes se budou řeckou dluhovou krizí opět zabývat ministři financí zemí platících eurem. Situaci v noci na dnešek zkomplikoval řecký premiér Alexis Tsipras, když se rozhodl uspořádat 5. července referendum o přijetí návrhů mezinárodních věřitelů na řešení řecké dluhové krize.

pmh