„Pro mne to byl skutečně šok, když jsem se tu zprávu dozvěděla,“ přiznává vedoucí sociálního odboru Kraje Vysočina Věra Švarcová. Policisté, kteří případ vyšetřují, už pracovníky sociálky kontaktovali.

„Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření trestného činu týrání zvířat a poškozování cizí věci,“ uvádí mluvčí policie Jana Kroutilová. Jedním dechem však dodává, že pro nízký věk malých delikventů bude případ odložen. „Bude předán státnímu zástupci s návrhem na projednání podle jiného zákona,“ dodává mluvčí policie. Co to však v praxi znamená?

„Případ se tak může dostat k soudu pro mladistvé. Nejedná se však o trestní řízení,“ zdůrazňuje šéfka krajské sociálky Švarcová. Soud může dětem i jejich rodičům nařídit různá výchovná opatření. „Přes veškeré následné postupy sociálních pracovníků jsme takřka bezzubí proti vrozeným genetickým dispozicím těchto osob,“ říká Věra Švarcová.

Ještě před několika lety učebnice psychologie uváděly, že člověka utváří 30 procent vrozené genetiky a 70 procent výchovy. „Teď už se špičkoví odborníci přiklánějí k tomu, že výchova má vliv na člověka pouze z dvaceti procent,“ řekla Blesku Věra Švarcová.

Co potom mohou sociální pracovníci dělat, když rodiny těchto malých grázlíků s nimi nespolupracují? Když si například přišel v pátek otec jednoho z grázlů pro potomka na policejní služebnu, ani nevěděl, jak se jmenuje. Jak si to prý má pamatovat, když má šest dětí...

Do zoologické zahrady, do zimoviště plameňáků, pronikly v pátek tři děti. Ty na ptáky hodily 30 kamenů a kopaly do nich. Když byli lumpové vyrušeni, dali se na útěk. Po chvíli ale dva z nich zadrželi strážníci.

Video
délka: 01:00
720p 480p 360p 240p

Plameňáci v Zoo Jihlava Reprofoto Youtube

Druhý napadený plameňák sice dál kulhá, ale zotavuje se. Jihlavská zoo chystá výrazně posílit ochranu zvířat. „Bude se jednat o rozšíření kamerového systému s případným napojením na městskou policii. Budeme o tom jednat,“ vysvětluje mluvčí zoo Martin Maláč.

Městští strážníci sami přišli s návrhem. „Nabídli jsme vedení zoo, že v rámci obchůzek budeme procházet i areál zoologické zahrady, informoval Blesk ředitel městských strážníků Jan Frenc. Další ochranné ploty zoo stavět nechce. „Nechceme kvůli takovým ojedinělým darebákům trestat většinu ukázněných návštěvníků,“ zdůrazňuje Maláč.

Fotogalerie
25 fotografií