Únik radioaktivních částic z poškozených reaktorů v japonské jaderné elektrárně Fukušima 1 je desetinou množství, které bylo v roce 1986 zaznamenáno po explozi jaderné elektrárny v Černobylu. Japonská komise odhadla, že v jisté fázi dosahoval objem radioaktivního jodu 131 unikajícího z fukušimských reaktorů hodnoty 10.000 terabecquerelů (jednotka zdroje radioaktivního záření) za hodinu, a to po dobu několika hodin. To jí vedlo ke zvýšení pátého stupně na sedmý.

Technici elektrárny Fukušima 1 včera objevili u čtvrtého reaktoru menší požár. Příčiny náhlého vzplanutí nebyly zjištěny a oheň byl brzy uhašen, aniž způsobil nějaké škody. Podle expertů není jasné, zda požár souvisí se dvěma poměrně silnými zemětřeseními, které včera ráno a odpoledne místního času postihly Tokio a jeho okolí. Podle japonských seizmologů dosahovalo první zemětřesení síly 6,3 stupně Richterovy stupnice, podle americké geologické služby USGS to bylo 6,6 stupně. Varování před tsunami nebylo vydáno.

Fotogalerie
10 fotografií

Co je INES?
Mezinárodní stupnice jaderných událostí (The International Nuclear Event Scale - INES) je osmistupňová škála, zavedená v roce 1990 pro posuzování poruch a havárií jaderných zařízení. Stupně 7 až 4 se označují jako havárie, 3 až 1 jako nehody, 0 nemá bezpečnostní význam.

HAVÁRIE
7. stupeň - Velmi těžká havárie
6. stupeň - Těžká havárie
5. stupeň - Havárie s rizikem vlivu na okolí
4. stupeň - Havárie bez vážnějšího vlivu na okolí
NEHODA
3. stupeň - Vážná nehoda
2. stupeň - Nehoda
1. stupeň - Anomálie
0. stupeň - Odchylka

Tři nejhorší jaderné havárie

Černobyl, SSSR/Ukrajina, 26. dubna 1986, stupeň 7

Havárie a následný výbuch jednoho ze čtyř reaktorů jaderné elektrárny si přímo na místě a v následujících měsících vyžádaly několik desítek životů. Údaje o celkovém počtu lidí, kteří v souvislosti s případem onemocněli a zemřeli, se liší. Podle ukrajinského ministerstva zahraničí umřelo přes 125 tisíc lidí, naproti tomu zpráva Černobylského fóra z roku 2005 hovoří asi o 4000 obětech.

Fukušima 1, Japonsko, 11. března 2011, stupeň 7

Zemětřesení o síle 9,0 stupně Richterovy škály vyvolalo desetimetrovou vlnu tsunami, jež poškodila chladící systémy tří jaderných elektráren, nejhorší situace vznikla ve Fukušimě 1. Došlo k úniku radiace. Přehřívající se palivové tyče a vyhořelé palivo v reaktorech technici chladili mořskou vodou, čímž se ale zvýšil objem kontaminované vody. Ta posléze u reaktoru číslo dva několik dní unikala do moře prasklinou, která vznikla při jedné z chemických explozí, 6. dubna se ji podařilo ucpat.

Kyštym , SSSR, 29. září 1957, stupeň 6

Ve zpracovatelském závodě Majak poblíž města Ozersk vybuchla podzemní nádrž s vysoce radioaktivním odpadem. Příčinou exploze byla porucha na chladícím zařízení. Únik radioaktivity do ovzduší kontaminoval plochu více než 1000 kilometrů čtverečních a podle odhadů zasáhl statisíce lidí. Událost byla dlouho utajována, Moskva ji oficiálně přiznala a nahlásila Mezinárodní agentuře pro atomovou energii až v roce 1989.