Zástupci vlády v demisi a Uberu podepsali společné memorandum v pondělí. Firma se v něm zavazuje ke zřízení českého živnostenského oprávnění, které jí zatím schází. Řidiči Uberu budou muset splňovat podmínky pro běžné taxikáře včetně licence či zkoušky z místopisu. Uber také slíbil, že bude státu poskytovat data o jízdách řidičů kvůli výběru daní a že zajistí zavedení elektronické evidence tržeb.

„Myslel jsem si, že nám taxikáři chtěli poděkovat. Nerozumím tomu protestu. Od roku 2014 tady Uber podniká, nikdo to nikdy neřešil. Já jsem to uchopil a dotáhli jsme to do stadia toho memoranda,“ uvedl Babiš. Podle něj vláda po letech donutila Uber k tomu, aby memorandum podepsal.

„Taxikáři říkají, že Uber nemá taxametr, ale proč ho nemá? Protože když si ho objednáte, tak víte dopředu, jakou přesnou sumu zaplatíte. Proto nemá taxametr, má to logiku. My jsme se s Uberem domluvili, že musí mít živnosťák, vykazovat tržby, platit daně a jeho řidiči musejí mít tu zkoušku. Proto nechápu, proč taxikáři protestují,“ dodal Babiš. Podle něj nebylo jednoduché memorandum vyjednat.

Podle Sdružení českých taxikářů ale Uber stále nebude podléhat tak přísným podmínkám jako běžní taxikáři. Sdružení označilo memorandum za paskvil likvidující v Česku taxislužbu s taxametrem. „Memorandum považujeme za pokus vlády vytvořit z části taxislužby jakéhosi kočkopsa, který se vymkne kontrole, zatímco ta zbylá bude přísně regulovaná a kontrolovaná," uvedlo sdružení.

Za Babišem na úřad

K účasti na pátečním vyjádření nesouhlasu s memorandem vyzvalo sdružení taxikáře i dispečinky. Dvouhodinovou akci v Čestlicích, které jsou v sousedství Průhonic, kde bydlí premiér v demisi Andrej Babiš (ANO), sdružení plánovalo už od 05:00. Nakonec od ní ale upustilo.

Premiér v demisi totiž „doma” nebude. „Taxikáři by neměli otravovat obyvatele Průhonic, kde bydlím. Já tam nebudu. Považuju to za absurdní. Budu na úřadě vlády od 6:00. Rád s nimi pohovořím, ale radši na úřadě. Lidé si to nezaslouží a procesy taxikářů jsou nesmyslné,” řekl novinářům při návštěvě Brna Babiš. Taxikáři se nakonec rozhodli tuto výzvu přijmou.

Tradiční taxislužby v uplynulých měsících uspořádaly na protest proti Uberu a Taxify několik pomalých jízd Prahou, kterými blokovaly dopravu. Kritizovaly fakt, že řidiči alternativních služeb jezdí bez licence a taxametrů. Uber v minulosti argumentoval tím, že není taxislužbou, ale že zprostředkovává spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky. Memorandum mezi vládou a Uberem mělo být původně podepsáno do konce března, podpis byl odložen kvůli jednání o konkrétních bodech.

Takto v minulosti zablokovali taxikáři Spálenou ulici:

Taxikáři 26. února zablokovali Lazarskou a Spálenou ulici v centru Prahy.
Autor: Martin Přibyl

Takhle to vypadalo v minulosti:

Fotogalerie
11 fotografií