Pražští hasiči vyjížděli od pondělního odpoledne do dnešního rána k 15 událostem, které souvisely s pálením čarodějnic. Kvůli zákazu rozdělávání ohňů v hlavním městě v osmi případech po dohodě s lidmi oheň uhasili nebo přítomné vyzvali, aby to udělali sami. „V dalších sedmi případech se jednalo o planý poplach,“ sdělil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Hasiči podle něj nemuseli v Praze řešit žádný požár, který by se nekontrolovaně rozšířil do okolí a souvisel by s nedbalostí při pálení čarodějnic.

Primátorka Andriana Krnáčová (ANO) se za zákaz Pražanům omluvila. „Mě to samozřejmě strašně mrzí. Nebyl to ani magistrát a nebyla jsem to ani já, kdo zakázal pálení čarodějnic. Máme takovou vyhlášku, že když hydrometeorologický ústav řekne, že se to nesmí dělat, nemůžou dělat ani hasiči nic,“ uvedla Krnáčová na prvního máje na pražské Ladronce.

Pražský magistrát v pondělí odpoledne oznámil, že kvůli varování meteorologů před zvýšeným rizikem požárů platí na všech plochách zeleně v metropoli zákaz rozdělávání ohňů. Vatry se tak nesměly konat ani na velkých akcích, například na Ladronce, ve Žlutých lázních, na Hostivařské přehradě, v Centrálním parku na Pankráci nebo na Císařské louce. Lidé by neměli rozdělávat táboráky ani na vlastních zahradách.

Výstraha meteorologů na nebezpečí požárů platí v Praze a Jihomoravském kraji až do odvolání. Zákaz pálení ohňů vychází z městského nařízení, které magistrát vyhlašuje v případě výstrah meteorologů automaticky. Oheň se nesmí rozdělávat v lesních porostech a do 50 metrů od jejich okraje. Kromě lesů pod zákaz spadají prakticky všechny ostatní zelené plochy, tedy lesoparky, parky i zahrady.

Fotogalerie
10 fotografií