Minulý víkend vietnamská vláda podnikla neobvyklý krok, když umožnila protičínské pouliční protesty. Toto rozhodnutí bylo vnímáno jako způsob autoritářské vlády ukázat nespokojenost s kroky Pekingu, který začal 1. května stavět plošinu ve strategických vodách, na které si dělají nárok obě země. Ve Vietnamu jsou v zásadě všechny protesty nelegální, upozornila agentura AP.
V textové zprávě pro miliony lidí premiér Nguyen Tan Dung oznámil, že ministerstvu veřejné bezpečnosti a provinčním vládám bylo nařízeno, aby podnikly opatření proti nelegálním protestům, které způsobují narušení bezpečnosti a pořádku. Ve čtvrtek přitom premiér zaslal zprávu, která vyzývala ke zvýšenému patriotismu.
Nacionalistické a disidentské skupiny, které rovněž požadují základní demokratické reformy, svolaly na neděli velké protesty před čínskou ambasádu v Hanoji a Ho Či Minově Městě. Nálada veřejnosti je nyní silně protičínská a rozbití shromáždění by mohlo posílit tvrzení disidentských skupin, podle kterých vláda Číně ustupuje.
Protesty veřejnosti v uplynulém týdnu patřily ve Vietnamu mezi nejvážnější za několik let. Původně klidné protesty se změnily v násilné nepokoje a demonstranti zničili desítky továren blízko Ho Či Minova Města a ocelárnu v centrální části země. Podle oficiálních zpráv přišli při protestech o život dva lidé a dvě stovky dalších byly zraněny. Podle některých zemřelo při nepokojích až 21 osob. Od čtvrtka však nejsou žádné násilnosti hlášeny.
Proti umístění plošiny protestuje také Česko-vietnamská společnost. V dopise zaslaném velvyslanci Čínské lidové republiky v České republice společnost uvedla, že akce Číny je porušením mezinárodního práva a bezostyšně porušuje svrchovanost Vietnamu. Společnost ve sdělení zaslaném ČTK rovněž vyjádřila podporu vietnamské vládě a občanům Vietnamu.
Současné nepokoje jsou jednou z nejhorších krizí v čínsko-vietnamských vztazích od krátké pohraniční války, kterou spolu oba státy svedly v roce 1979.