"S kancléřkou Merkelovou věříme, že podpis asociační dohody s Ukrajinou v co nejbližší době by byl prospěšný," řekl Tusk na společné tiskové konferenci. "Pokud se nevyskytnou technické překážky, podpis (politické) části asociační dohody by se mohl odehrát na summitu Evropské unie příští týden," dodal.

Merkelová si postěžovala, že se dosud nepodařilo dosáhnout žádného pokroku při vytváření kontaktní skupiny s Moskvou, která by řešila ukrajinskou krizi. Pokud se situace nezmění, Evropská unie na zmíněném summitu projedná zostření unijních sankcí proti Rusku. Summit se má konat 20. a 21. března.

Kromě rozhovorů Merkelové ve Varšavě byly dnes Ukrajině věnovány i další intenzivní diplomatická aktivity. S ruským prezidentem Vladimirem Putinem například telefonicky hovořil francouzský prezident François Hollande a ministr zahraničí Švýcarska Didier Burkhalter. Jeho země předsedá Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Kromě toho se jedná o nové schůzce ministrů zahraničí USA Johna Kerryho a Ruska Sergeje Lavrova, která by se mohla uskutečnit v pátek v Londýně.

Hollande podle agentury AFP Putina upozornil, že připojení Krymu k Rusku by bylo pro mezinárodní společenství "nepřípustnou anexí". Řekl také, že chystané nedělní referendum na Krymu o připojení k Rusku "nemá žádný právní základ". "Je ještě čas vyhnout se zbytečné a nebezpečné eskalaci," nabádal prý Putina.

Kerry ve Washingtonu sdělil, že ho k pátečnímu setkání v Londýně s Lavrovem vyzval prezident Barack Obama. "Seznámíme je s řadou vhodných možností v zájmu respektování ukrajinského lidu, mezinárodního práva a zájmů všech zainteresovaných," citovala šéfa americké diplomacie agentura Reuters.

Podle ruské agentury ITAR-TASS ale schůzka v britské metropoli ještě definitivně domluvena není. "O možnosti takového setkání se jedná," řekl nejmenovaný zdroj z ruského ministerstva zahraničí.

Britský premiér David Cameron cestou do Izraele před novináři poznamenal, že v rámci sankcí za ruskou anexi Krymu by zákazem cestování do EU měli být potrestáni i někteří prominentní ruští poslanci.

Moskva již dříve varovala, že jakékoli unijní protiruské sankce nakonec postihnou samu unii a její členské státy.

Právě odmítnutí ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče podepsat asociační dohodu s EU vyvolalo v Kyjevě protesty, které vyvrcholily násilnostmi v kyjevských ulicích a Janukovyčovým svržením. Moskva se rozhodla neuznat nový režim v Kyjevě a podpořila krymské separatisty, usilující o připojení poloostrova k Rusku.