Republikáni v Bílém domě představili Obamovi návrh na krátkodobé zvýšení dluhového stropu země. Podle republikánského šéfa sněmovního rozpočtového výboru Paula Ryana ho sice nepřijal, ale ani neodmítl. List The New York Times předtím napsal, že s ním prezident nesouhlasí, neboť neřeší současné nouzové financování vlády. Obě strany se nicméně zavázaly v rozhovorech pokračovat.

Sessions doufá, že ještě dnes se prezident se sněmovními republikány dohodne na zákonech, které navýší dluhový strop a zajistí financování vlády.

"Rozhovor byl užitečný a produktivní," řekl o schůzce Brendan Buck, mluvčí šéfa dolní komory Kongresu Johna Boehnera. Boehner bezprostředně po odchodu z Bílého domu vývoj nijak nekomentoval.

Naopak šéf republikánské většiny ve sněmovně Eric Cantor novinářům řekl po návratu do Kapitolu, sídla amerického Kongresu, že rozhovory byly "velmi užitečné" a že "v noci budou pokračovat".

Republikáni ovládající Sněmovnu reprezentantů nabídli, že budou hlasovat pro krátkodobé zvýšení dluhového stropu. Spojeným státům to má zajistit dostatek peněz na splácení dluhů na dalších šest týdnů. Republikáni zároveň vyzvali Obamu k jednání o podmínkách spojených se zákonem o vládních výdajích, který by ukončil současný nouzový režim a opět otevřel federální úřady. Bílý dům však trvá na tom, aby sněmovna schválila peníze pro vládu bez jakýchkoli podmínek.

Republikáni dosud podmiňovali uvolnění peněz pro vládu ústupky v Obamově reformě zdravotnictví. To ale prezident striktně odmítá. O dalších případných podmínkách, jako je snižování státních výdajů či daní, je prý ochoten se bavit až po schválení obou klíčových zákonů.

Americká vláda má peníze na splácení svých dluhů pouze do 17. října, nezvýšení stropu pro zadlužení by podle ekonomů mohlo po tomto datu vyvolat velké problémy pro celou globální ekonomiku.