"Je to průřez jeho životem, začíná to jeho narozením v Plzni i studiem, seznámením s Hanzelkou, jsou tu zachyceny i jejich cesty, jeho život mezi cestami, po cestách. Je tu zmínka i o dvacetiletém umlčení Hanzelky a Zikmunda a pak nový život v nových podmínkách po listopadu 1989," řekl ČTK spoluautor výstavy Radovan Kodera.

Při tvorbě expozice byly podle Kodery použity i fotografie z osobního Zikmundova archivu, jsou představeny také snímky z válečného období, kdy Zikmund fotografoval například osvobození Plzně, Rokycan a další události. "Zarážející je skutečnost vakua, které nastalo po roce 1969, kdy se je režim snažil vymazat z paměti lidí," řekl Kodera, jenž se se Zikmundem vídá několikrát ročně. Cestovatele označil za skvělého společníka s neuvěřitelným přehledem a smyslem pro humor.

Výstava vznikla jako pocta plzeňskému rodákovi, který v únoru oslavil 95. narozeniny. Zikmund nedávno v Plzni novinářům řekl, že za jeho výbornou kondicí zřejmě jsou nejen geny, jeho tatínek se dožil 91 a maminka 84 let, ale také cestování. "Je to možná dané tím, že jsem se dlouho toulal po světě, jedl ta jídla, která jedli domorodci počínaje marockým kuskusem a konče habešským jídlem, jež připomínalo spíš ohnivou kouli," uvedl. Za dobré znamení považuje i okolnosti narození. Na svět přišel v Úslavské ulici nedaleko nádraží, kde bydleli jeho rodiče. "Tehdy nebyly žádné diskuse o tom, zda se má rodit v nemocnici nebo doma. Na mém křestním listě je dokonce jméno porodní asistentky, považuji to za dobré znamení, které mě možná vedlo celým životem," uvedl.

Expozice je součástí programu projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015. Podle programového ředitele Jiřího Sulženka je jméno Miroslava Zikmunda s Plzní spjato, i když byl jeho vztah k domovu v minulém režimu vystaven těžké zkoušce. "Patří mezi autority, jejichž příběhy vytváří duši města. Naše programová linie 'Vztahy a city', která se věnuje mimo jiné vyzdvihování odkazu slavných plzeňských rodáků, chce takové osobnosti připomínat místním i představovat Evropě," uvedl.

Hanzelka (1920 až 2003) a Zikmund podnikli první cestu v letech 1947 až 1950. Navštívili spolu 83 zemí, napsali přes 20 knih a proslavili vozy Tatra i Československo. Po srpnové okupaci v roce 1968, kterou oba cestovatelé odsoudili, jim komunisté zakázali cestovat i publikovat.