Je v ní i 11 českých staveb, deset jich nominovali tuzemští odborníci, jeden projekt nominoval zahraniční expert, stavbu studia Pelčák a partner architekti. "Jedná se o archeologickou základnu v Mikulčicích, která vyniká záměrným respektem ke krajině, do níž je zasazena. Stavba je umístěna na písečné duně, která byla osídlena jako předpolí velkomoravského sídla již v 9. století," uvedla mluvčí České komory architektů Zuzana Hošková.

Mezi českými nominacemi mají po dvou ateliér Josefa Pleskota a Hájek architekti - jejich Krkonošské centrum environmentální výchovy ve Vrchlabí je jedinou stavbou, na níž se nezávisle na sobě shodli všichni nominující. Ateliér Hájek architekti má ve hře ještě rodinný dům Chameleon v Lipencích, Pleskotův ateliér Svět techniky v Ostravě a vilu v Procházkově ulici v Podolí.

Putovní výstavu oceněných děl vždy pořádá nadace Miese van der Rohe v Barceloně. Výstava seznamuje návštěvníky i s historií ceny a s jednáním poroty včetně odůvodnění výsledků. V letošním roce, kdy cena slaví 25 let existence, je putovní výstava vítězů a finalistů doplněna o prezentaci všech dosavadních laureátů ceny a nositelů zvláštního uznání pro začínajícího architekta.

Laureátem ceny v roce 2013 se stala budova koncertní síně a konferenčního centra Harpa v Reykjavíku, která je společným dílem mezinárodního týmu autorů Peer Teglgaard Jeppesen, Osbjørn Jacobsen (Henning Larsen Architects), Sigurður Einarsson (Batteríið Architects) a Olafur Eliasson (Studio Olafur Eliasson). Zvláštní cenu pro začínající architekty získali María Langaritaová a Víctor Navarro (Langarita-Navarro Arquitectos ) za budovu hudební akademie v Madridu.

Evropská cena za současnou architekturu zdůrazňuje význam architektury jako spolutvůrce veřejného prostoru a jednoho z rozhodujících faktorů, které ovlivňují kvalitu života. Smyslem ceny je podpořit tvořivost v architektuře a ukázat, jak významnou roli hraje současná architektura při tvorbě evropské společnosti a kultury. Cena není omezena co do měřítka či programu stavby.