"Je to čestný titul udělovaný každoročně osobnosti, která vynikla nebo dlouhodobě vyniká v oblasti architektury a která se významně podílí na jejím dobrém jméně. Je to cena v naší zemi výjimečná a ojedinělá. Tímto skvěle doplňuje i mozaiku ostatních cen za architektonické počiny nebo celoživotní dílo," řekl předseda poroty Zdeněk Fránek. V porotě s ním byli Antonín Novák (Architekti D.R.N.H.), Michal Kohout (UNIT architekti), Regina Loukotová (GEM architects) a Osamu Okamura.

"Cenu jsme udělili za pokračující sérii architektonických realizací, které patří k oborové špičce toho, co vzniká v České republice. V tomto roce především za unikátní revitalizaci postindustriální čtvrti Dolní oblasti Vítkovic," uvedla porota.

Navržené centrum má podpořit prestiž vědy a výzkumu u veřejnosti, změnit přístup k technickým oborům a zpřístupnit je veřejnosti. Stavba je posazená na trojúhelníkovém půdorysu se zaobleným pravoúhlým rohem, vyniká 125 metrů dlouhou a 12,5 metrů vysokou zrcadlovou hlavní fasádou. Slavnostně otevřena bude 26. září. Mezi další Pleskotova díla známá širší veřejnosti patří třeba radnice v Benešově, kancelářská budova Palmovka-Park v Praze Libni či multifunkční hala Gong v Ostravě.

Do finále letošní ceny Architekt roku se dostali ještě Adam Gebrian za popularizaci architektury, Petr Hájek za Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí, Martin Rajniš za výstavu Huť architektury v Centru současného umění DOX v Praze a Pavla Melková za Manuál tvorby veřejných prostranství hlavního města Prahy.

Za nejvýznamnější tuzemskou cenu v oblasti architektury se považuje Grand Prix architektů organizovaná Obcí architektů. Zejména mladší architekti však poslední dobou obec kritizují, neplní podle nich své poslání a upadá prestiž jejích aktivit.