Režisér poděkoval distributorovi svého filmu v Česku a na Slovensku a dalším zhruba třem desítkám jim podobným, kteří film uvádějí v zahraničí. "Představit ho před tak širokým publikem, a navíc na velkém plátně, je pro každého filmaře velkou událostí. Můj snímek nemá klasickou formu a postrádá začátek i konec. Všechno se v něm tak podivně vznáší ve vzduchu," řekl.

Diváky vyzval, aby použili vlastní imaginaci. "Některé pasáže to přímo vyžadují - v tom je můj snímek až interaktivní," dodal italský dokumentarista.

Premiérovým publikem byli i filmoví fanoušci v brněnském kině Scala, královéhradeckém Biu Central, olomouckém kině Pastiche Filmz, kině Sněžník v Děčíně a bratislavském kině Film Europe. Ti viděli zdravici, kterou filmař předtočil.

Filmový portál DAFilms.cz při této příležitosti připravil retrospektivu předchozích Rosiho snímků, která do 11. května zdarma nabízí například prvotinu z roku 1993 Boatman o specifickém životě v okolí indické řeky Gangy či dokument Pod úrovní moře. Mapuje v něm život malé nezávislé komunity existující mimo běžnou civilizaci v kalifornské poušti.

Rosiho film Sacro GRA o římské okružní dálnici (Grande Raccordo Anulare) je unikátní v tom, že v Benátkách zvítězil jako první dokument v historii. Navíc si cenu odnesl při oslavách jubilejního 70. ročníku. Dokumenty přitom loni byly součástí hlavní soutěže poprvé. "Nikdy by mě nenapadlo, že vyhraju tak důležitou cenu za dokument," uvedl tehdy režisér.

"Myslím, že na celou porotu udělala dojem poetická síla Rosiho filmu. Nic víc není třeba dodávat," podotkl italský režisér a šéf jury Bernardo Bertolucci. Členy poroty prý přesvědčoval dost tvrdě o tom, že si tento snímek cenu zaslouží. Po vstupu do mezinárodní distribuce ocenili prý jeho odvahu i kritici.

Rosi ve snímku neutrálním pohledem nahlíží na nesourodé osudy lidí žijících poblíž dálnice. Od záchranáře ze sanitky, přes vědce, rybáře, přistěhovalce až po realitního magnáta. Natáčením strávil více než dva roky, dalších osm měsíců film stříhal.