"Jedná se o propagační akci, která chce upozornit na na výši DPH u nás v porovnání s Evropou a se světem, kdy některé země jako Anglie a Norsko mají nulové DPH. Knížky mají DPH u nás vysoké, což je vidět i na tom, že čtenářská gramotnost v testech výrazně klesá a lidé čtou stále méně. Je to reklamní kampaň, aby se o tom začalo více diskutovat i na úrovni Parlamentu a různých kulturních institucí," řekl ČTK šéfredaktor moravského Nakladatelství MOBA Lukáš Kratochvíl.
Prodej bez DPH se setkal s velkým zájmem. V mnoha knihkupectvích se podle svědectví prodavačů tvořily fronty a lidé si kupovali několik svazků najednou. Zájem byl o všechny druhy literatury. Například detektivka Instinkt dravce od Thomase Engera vyšla místo původních 339 na 288 korun, kniha pro děti Se Čtyřlístkem kolem světa stála místo 290 korun o 43 korun méně.
"Od rána tady máme fronty, jako kdyby byly Vánoce," uvedla prodavačka v knihkupectví Academia v centru Prahy.
"Možnou ztrátu z jednodenní patnáctiprocentní slevy považuji za zanedbatelnou v porovnání s přínosem snížené sazby daně z přidané hodnoty," připojil se k akci knihkupec Vladimír Opatrný z Jablonce nad Nisou.
Někteří prodejci knih vedle odstranění DPH lákali čtenáře na různé doprovodné akce. Třeba v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí v Praze se uskutečnil křest Engerovy knihy Instinkt dravce spojený s autogramiádou autora.
Svaz českých knihkupců a nakladatelů uvítal nedávno oznámený záměr vlády zařadit knihy do třetí sazby DPH ve výši deset procent. Zástupci pořádajícího svazu se domnívají, že postupné zvýšení DPH z původních pěti procent až na současnou mez přineslo v případě knih i tisku jen nepatrné finance do státního rozpočtu, avšak za cenu dlouhodobých ztrát na poli vzdělanosti a kultury.
Průměrná cena knihy v ČR je podle statistik svazu neměnná asi tři až čtyři roky, činí 230 až 240 korun. Poslední údaje svazu jsou za rok 2012, kdy si Češi koupili knihy za přibližně 8,2 miliardy korun. Je to o miliardu více než v předchozím roce, rozdíl v objemu knižního trhu byl způsoben právě kritizovaným zvyšováním DPH. Z konečné ceny knihy činí podle svazu knihkupecký rabat průměrně 34 procent, v případě zahraničních knih je to 30 procent a v případě učebnic průměrně 27 procent.