Akce se uskutečnila ve 13 evropských zemích a Spojených státech, Kanadě a Chile. Česká republika mezi těmito zeměmi nebyla. Policie postupovala na základě informací od amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten tvrdí, že softwarem BlackShades bylo infikováno přes půl milionu počítačů ve více než stovce zemí, píše agentura AP.

Software, který si podle FBI v uplynulých letech koupilo několik tisíc lidí, umožňuje hackerům například krást osobní údaje či ovládnout cizí webové kamery. Mezi zadrženými je i majitel softwaru, čtyřiadvacetiletý muž ze Švédska.

"Tento případ je důraznou připomínkou, že při používání internetu není nikdo v bezpečí," uvedl Koen Hermans z Eurojustu. Americký prokurátor Preet Bharara označil BlackShades za "hrozivou formu kyberzločinu". Případní hackeři si podle něj zákeřný program mohli koupit za 40 dolarů.

Policie podle úřadů v rámci zátahu prohledala 359 nemovitostí a zabavila kromě více než tisícovky zařízení pro ukládání dat rovněž značné množství hotovosti, drogy a střelné zbraně.

Software BlackShades se podle úřadů nacházel i v počítači kalifornského hackera, který byl v březnu odsouzen k roku a půl vězení poté, co nahrával nahé dívky pomocí jejich webových kamer a poté je vydíral. Mezi jeho oběťmi byla i loňská vítězka prestižní americké soutěže krásy mladých dívek Miss Teen USA. Podle úřadů není jisté, jestli hacker k tomuto počínání použil BlackShades nebo jiný program. Nejnovější zatýkání se případu odsouzeného muže netýká, napsala AP.