Libanonec Visám Taríf patří k mezinárodní skupině Avaaz, která vede kampaně za lidská práva i za ochranu životního prostředí. Do Káhiry přiletěl v úterý odpoledne s libanonským duchovním a chtěl se setkat s velkým muftím, který se musí podle egyptského práva vyjádřit k rozsudkům smrti. Březnový rozsudek nad více než 520 lidmi soud vydal po velmi krátkém procesu, v němž údajně všechny usvědčil z podílu na násilnostech při loňských protestech Muslimského bratrstva.

Taríf tvrdí, že ho Egypťané nenechali ani vstoupit do letištního prostoru, protože se jeho jméno objevilo na počítačovém seznamu sledovaných osob. "Odvedli mě do deportační místnosti a policisté mě tam vyslýchali, ptali se na muftího a na plánovanou schůzku s ním," citovala aktivistu agentura Reuters. Na schůzku se prý nedostal a policie nakrátko zabavila jeho počítač. Jedenáct hodin po příletu byl deportován.

Libanonec měl muftímu předat petici, v níž Avaaz žádá zrušení rozsudků smrti. "My, občané celého světa, jsme zděšeni odsouzením k smrti 528 občanů (provincie) Mínji v Egyptě. Proces neodpovídal základní právní praxi. Jako nejvyšší muslimský vůdce Egypta máte velkou morální autoritu a možnost ovlivnit budoucnost Egypta. Žádáme vás, abyste rozsudek rozhodně odsoudil a zachránil lidské životy," stojí v petici.

Avaaz uvedl, že se pod petici podepsalo přes 1,1 milionu lidí.