Obvinění se vztahuje na loňské protesty, které začaly po sesazení prezidenta Muhammada Mursího, zvoleného za Muslimské bratrstvo. Badí a ostatní jsou obviněni z podněcování násilí a smrti osmi odpůrců bratrstva.
S loňskými protesty souvisel i proces, který skončil v pondělí a v němž soud poslal na smrt skoro 530 lidí. Očekává se, že proti tomuto rozsudku, k němuž soud dospěl po pouhých dvou stáních, se odsouzení odvolají. Podle právníků v Egyptě sice tresty smrti padají často, avšak vykonáno jich bývá minimum. Spojené státy dnes označily tresty za nepřiměřené a zrazovaly Egypt od jejich uskutečnění.
Stejně jako první proces se i ten dnešní koná ve městě Mínja jižně od Káhiry. Nepřítomnost Badího úřady zdůvodnily bezpečnostními opatřeními.
Dnešnímu řízení předsedá soudce Saíd Júsuf, který v pondělí vynesl rozsudky smrti. Obhájci na protest proti pondělnímu řízení dnešní stání bojkotují. "To, co se zde stalo včera (v pondělí), jsme nespatřili za celou svou pracovní kariéru a nic podobného neuvidíme do své smrti," řekl dnes na tiskové konferenci Chálid Fúda ze svazu právníků v Mínji.
Jeden z bojkotujících obhájců Jásir Zídán agentuře AP řekl, že soudce Júsuf dnešní stání neodložil, i když na něm obhajoba není zastoupena. "To je další katastrofa. Ten soudce rozdrtil justici vlastníma rukama. Vytváří nové právo," řekl Zídán.
V Mínji dnes platila zpřísněná bezpečnostní opatření. Policie zablokovala betonovými bloky silnice vedoucí k soudu, v ulicích byly obrněné vozy. Policisté nedovolili příbuzným obžalovaných přiblížit se k budově a odkláněli i dopravu. Muž, který má před soudem bratrance a souseda, v nedaleké kavárně agentuře AP řekl, že ani jeden z nich se loňských násilností nezúčastnil. "Jsou to všechno výmysly. Kde jsou důkazy? Rozsudek známe předem, Bůh s námi," řekl.
Větší protest proti hromadnému odsuzování demonstrantů se konal v univerzitním kampusu v přímořské Alexandrii. Policie tam několik set účastníků rozehnala slzným plynem.
Pondělní rozsudek vyvolal vlnu kritiky nejen mezi příznivci bratrstva, ale i mezi nezávislými právníky. Podle mnohých je verdikt neústavní. Dnes na něj kriticky reagovala OSN, podle níž proces neodpovídal mezinárodnímu právu. "Vynesení tolika rozsudků smrti po procesu plném procedurálních pochybení je porušením lidských práv," řekl mluvčí Vysoké komisařky pro lidská práva Rupert Colville.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfová dnes hovořila o šokujícím verdiktu popírajícím jakoukoli logiku. Podle ní je nemyslitelné, aby byli odsouzení popraveni. Harfová zároveň pohrozila následky, které by to mohlo mít i pro rozhodování Washingtonu o obnově americké pomoci Egyptu.
Vláda, která se ujala vedení Egypta po Mursího svržení, zařadila Muslimské bratrstvo k teroristickým organizacím. Ve věznicích skončily stovky jeho členů a soudům ve čtyřech různých kauzách čelí také Mursí.