"Zrychlujeme také práci na dalších částech investičního plánu," poznamenal komisař a zmínil přípravu soupisu transparentních projektů a evropského poradního střediska, které má s přípravou projektů pro investice pomáhat.

Fond EFSI je páteří plánu šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera na rozhýbání evropské ekonomiky. Peníze z fondu by měly podle komise v příštích třech letech odblokovat 315 miliard eur (8,9 bilionu Kč) v soukromých a veřejných investicích, což by mělo zvýšit růst a zaměstnanost.

Ve fondu mají být především záruky z unijního rozpočtu a Evropské investiční banky (EIB), celkem 21 miliard eur (581 miliard Kč). Měl by přitáhnout další soukromé i veřejné investice do projektů s "evropskou přidanou hodnotou", ale i do malých a středních firem. Na předběžném seznamu se ocitlo několik tisíc návrhů.

Ministři financí dnes diskutovali o prvním návrhu podoby příslušné legislativy z dílny komise. Jasné například stále není, zda podmínkou pro účast zemí na rozhodování v řídících orgánech fondu bude jejich finanční příspěvek. ČR by stejně jako další státy podle diplomatů přispívat nechtěla, eurokomisař Dombrovskis dnes naopak podotkl, že existují země, které o účast mají zájem. Komise ve snaze státy na podílu ve fondu zainteresovat naznačuje, že příspěvek může příznivě ovlivnit její pohled na to, jak dotyčná země plní unijní rozpočtová pravidla.

EIB dnes po jednání ministrů financí EU, kteří zároveň tvoří její správní radu, oznámila, že první střední a malé podniky mohou získat v rámci EFSI financování už před začátkem léta. Do chvíle, než bude fond EFSI funkční, budou totiž moci firmy využít podpory Evropského investičního fondu (EIF), který je součástí skupiny EIB.