Vývoz zemědělského a potravinářského zboží z Česka loni meziročně vzrostl o 18 miliard korun na 178,5 miliardy Kč. Dovoz se meziročně zvýšil o necelých 12 miliard korun na 196,5 miliardy Kč.
Na zlepšení bilance se podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy podílelo mimo jiné obchodování s obilím. Jeho přebytek vzrostl z předloňských deseti na 12 miliard Kč. Pozitivně působil také obchod s tabákovými výrobky, který loni vykázal přebytek sedm miliard korun, předloni to byly tři miliardy Kč. Nepříznivým ukazatelem je naopak prohlubující se deficit u masa a masných produktů. Ten loni vzrostl přibližně o miliardu na 18 miliard Kč.
"Tato čísla nepřeceňujeme, ale svědčí o dobré formě českých exportérů. Výsledky jsou o to pozitivnější, že se jich podařilo dosáhnout v období složitých podmínek způsobených například ruskými sankcemi," komentoval výsledek ministr zemědělství Marian Jurečka.
Naprostá většina českého agrárního vývozu směřovala podle ministerstva zemědělství do zemí Evropské unie. Jejich podíl na celkovém exportu byl 91,5 procenta. Do zemí EU se z Česka vyvezlo tabákových produktů v hodnotě o tři miliardy Kč vyšší než v roce 2013. Zvyšoval se zejména vývoz surovin. Vývoz pšenice ve finančním vyjádření vzrostl o 3,3 miliardy korun) a syrového mléka o 1,1 miliardy korun Kč. Schodek obchodu s unijními státy byl čtyři miliardy Kč.
Většina záporného salda připadá na obchod se zeměmi ležícími mimo EU, který se meziročně prohloubil více než o dvě miliardy Kč.
Odborníci dlouhodobě upozorňují, že hlavním problémem českého agrárního obchoddu je právě jeho struktura, kdy se ze země vyváží především suroviny a dovážejí zpracované výrobky. Přidaná hodnota je tak tvořena v zahraničí, což má nepříznivé makroekonomické dodpady na domácí ekonomiku včetně dopadů na zaměstnanost. "Markantním případem je mléko a mléčné výrobky, kde nám hlavně roste vývoz," poznamenal Pýcha. Zatímco kladné saldo u mléka roste, prohlubuje se deficit v obchodě s mléčnými výrobky.
Saldo agrárního zahraničního obchodu Česka bylo naposledy kladné v roce 1993. Od té doby je bilance v mínusu. Dosud nejhorší výsledky měl agrární zahraniční obchod v roce 2011, kdy skončil schodkem více než 36 miliard Kč. Od té doby se zlepšuje, záporné saldo se za tři roky snížilo více než o 18 miliard Kč.