"Výsledek jednání bankovní rady je jasný, stejně jako před měsícem i následující měsíc. Bankovní rada potvrdí závazek k intervencím. Bylo by velmi překvapující a nelogické, kdyby nyní od intervencí teď ustoupila. Stejně tak není jediný důvod pro to, aby změnila sazby," uvedl analytik Home Credit Michal Kozub.

Ani podle analytika GE Money Bank Petra Gapka nelze očekávat obrat. "Česká národní banka nechá jak úrokové sazby, tak i nastavení intervencí proti koruně téměř jistě beze změny. Změnu nečekáme ani v rétorice centrálních bankéřů. Takto nastavená měnová politika by mohla vydržet ještě celý příští rok," uvedl.

Hlavní ekonom ING Jakub Seidler upozornil, že vzhledem k vývoji v eurozóně se obecné vnímání antiinflačních rizik od předchozího jednání ČNB pravděpodobně zvýšilo. "Pokud tento vývoj bude pokračovat, ČNB se může v průběhu příštího roku rozhodnout dále oddálit ukončení intervenčního režimu do druhé poloviny roku 2016," uvedl.

Evropská centrální banka pravděpodobně podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy v prvním čtvrtletí 2015 rozšíří své nekonvenční měnověpolitické zásahy například o kvantitativní uvolňování, tedy odkup vládních dluhopisů členských zemí eurozóny. "Pokud by takový zásah neměl efekt, a vývoj cenové hladiny v ČR dále výrazně zaostával za dvouprocentním cílem ČNB, sáhla by tuzemská centrální banka k rozšíření svého vlastního arzenálu měnověpolitických zásahů - v prvé řadě by nejspíše oznámila prodloužení uplatňování intervenčního režimu až za horizont roku 2016," uvedl.

Jednání bankovní rady se ve středu zúčastní všech sedm jejích členů.