"Pro firmy obchodující se zeměmi eurozóny je samozřejmě potřeba zajištění v eurech nižší, protože kurz koruny vůči euru je stabilní a ČNB deklarovala, že na podobných úrovních chce korunu ještě nějaký čas vidět," řekl ČTK mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň. Zajištění ale i nadále využívají obchodníci, kteří se zaměřují například na východní trhy a země obchodující s dolarem. Celkový zájem je tak zhruba podobný jako v minulých letech, mění se struktura zajištěných měn, podotkl.

"Po stanovení minimální kurzu ze strany ČNB došlo určitě k poklesu poptávaného zajištění. Někteří zajištění klienti zvolili variantu restrukturalizace, kdy se původní zajištění ruší a uzavírá se nové, ve větším objemu a na delší období," doplnil mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek. Jak postupně ČNB posouvá svůj datum pro opuštění minimálního kurzu až na počátek roku 2016, tak i klienti podle něj pomalu zvažují, zda není zbytečné zajišťovat rok 2015, ale spíše se soustředit na rok 2016.

Podle investičního stratéga Erste Corporate Banking Miroslava Plojhara zájem o zajištění kurzu eura narůstá úměrně s jeho kurzem. Byl větší v létě, když se euro dostalo na 28 Kč/EUR, a naopak opadl v září, když euro oslabilo pod 27,50 Kč za euro. Vedle eura se probouzí zájem o zajišťování kurzu dolaru, který se začal po dlouhém období hýbat, dodal.

Mluvčí ČSOB Pavla Hávová připomněla, větší objemy byly právě v listopadu 2013, kdy ČNB přistoupila k měnové intervenci. Dále pak při oslabování koruny směrem k 28 Kč/EUR ve druhé polovině roku 2014. Aktuálně se s napětím očekává zpráva o inflaci ČNB a zejména komentáře centrální banky o vlivu aktuálního kurzového závazku na inflaci. "Podniky zpravidla větší toky realizují v posledních letech i v závěru roku a tento rok, i s ohledem na aktuální oslabování domácí měny, nebude zřejmě jiný," poznamenala.

Devizové intervence spustila ČNB loni v listopadu s cílem uvolnit měnové podmínky a zabránit deflaci. Snaha držet kurz koruny poblíž hranice 27 Kč za euro měla dle tehdejšího vyjádření guvernéra centrální banky Miroslava Singera trvat nejméně rok a půl. Na konci září 2014 bankovní rada zopakovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016.