Na druhém místě skončil šéf realitní skupiny Wanda Wang Ťien-lin. Jeho majetek dosahuje 24,2 miliardy dolarů.

Celkem Hurun v Číně napočítal 354 dolarových miliardářů. To je o 13 procent více než loni. V roce 2012 bylo v druhé největší ekonomice světa jen 65 lidí s majetkem nad jednu miliardu dolarů.

Hurun upozornil, že údaje se vztahují k polovině srpna. Není tedy jisté, jaký způsob hodnocení server zvolil při oceňování Alibaby. Rekordní primární nabídka akcií firmy stanovila minulý týden její tržní hodnotu na více než 200 miliard USD (4,3 bilionu Kč).

Navzdory výši primární nabídky je v seznamu nejbohatších Číňanů pouze jeden další akcionář Alibaby, a to Simon Sie, který je na 177. místě. Sie je viceprezidentem a spoluzakladatelem a vlastní také významný podíl ve firmě, upozornila agentura Reuters.

Z deseti nejbohatších Číňanů jich polovina působí v technologickém sektoru. Jsou mezi nimi i zakladatel firmy Tencent Holding Pony Ma, který je s majetkem 18,1 miliardy USD na pátém místě. Ředitel společnosti Baidu Robin Li je na šesté příčce, jeho majetek server vyčíslil na 17,5 miliardy USD.

Poprvé se do první desítky dostali spoluzakladatel firmy na mobilní telefony Xiaomi Lej Ťün a podnikatel v oblasti elektronické komerce Liou Čchiang-tung. Skončili na devátém a desátém místě.

Ještě loni bylo v první desítce šest podnikatelů z oblasti realit, letos jsou tam pouze dva. Důvodem je stagnace čínského trhu s bydlením.

Většině boháčů loni majetek narostl. Hurun však upozornil, že bohatí Číňané teď zažívají obtížné časy kvůli snahám vlády o omezení korupce ve státním i soukromém sektoru. Pět osob ze seznamu nejbohatších lidí je nyní vyšetřováno, dva byli uvězněni a dva čekají na rozsudek. Jeden byl odsouzen k smrti a jeden, podnikatel Li Jen, se ztratil.