Putin minulý týden varoval, že od června zastaví dodávky plynu do Evropy, pokud Ukrajina nesplatí dluh, který jí vznikl za odběr ruského plynu. Předseda Rady ČPS Miloslav Zaur uvedl, že novou diversifikací přepravy plynu severní cestou má dnes ČR strategickou výhodu a díky existenci plynovodu NordStream je v odlišné situaci než tomu bylo v roce 2009.
"Vzhledem ke svému propojení na vysoce kapacitní evropské mezinárodní plynovody jako NordStream, jež vedou z Ruska severní cestou, a schopnosti tranzitní soustavy společnosti Net4Gas přepravovat plyn i ve směru západ - východ by problém s dodávkami plynu ČR mít neměla," dodal Zaur.
Zároveň ale upozornil na to, že v situaci úplného zastavení dodávek ruského plynu do Evropy není v současné době náhradní řešení. "Myslím, že k takovému zásadnímu kroku jako zastavení dodávek severní cestou nemá zatím Rusko žádný důvod a ani v dopise toto nezmiňuje," doplnil Zaur.
V případě omezení dodávek ukrajinskou cestou si plynaři dovedou představit, že by pro tuto přepravní cestu mohlo být zvoleno stejné řešení jako v roce 2009. Tehdy byla na území Ukrajiny vyslána mise evropských pozorovatelů, kteří na uzlových bodech ukrajinské plynárenské soustavy sledovali cestu ruského plynu nakoupeného zeměmi EU, připomněl výkonný ředitel ČPS Jan Ruml.
V tuto chvíli podle něj není žádný důvod se obávat, že by dodávky plynu do Česka byly omezeny. Navíc podzemní zásobníky v ČR se už několik měsíců naplňují na zimu a jsou nejméně z poloviny plné, tedy plynárenské společnosti jsou připraveny i na případné výpadky dodávek. "Na evropském trhu je také v tuto dobu dostatek a přebytek zemního plynu a soustředíme se spíše na to, jak bychom mohli pomoci sousedním zemím, které volbu jiných přepravních cest nemají," dodal Ruml.
Kvůli rusko-ukrajinské krizi se na premiéra Bohuslavu Sobotku (ČSSD) otevřeným dopisem obrátila ekologické organizace Greenpeace. Putinova hrozba omezení dodávek zemního plynu podle ní zdůraznila energetickou závislost ČR na Rusku. Z Ruska pochází zhruba 30 procent importovaného plynu do EU, přibližně 15 procent teče přes Ukrajinu, a tak se unie snaží urychleně přijít s řešením energetické závislosti, připomněli ekologové.
Řešením krize je podle Greenpeace posílení efektivního využívání energie a nárůst podílu obnovitelných zdrojů. Ekologové po Sobotkovi požadují, aby na červnovém summitu EU prosazoval přijetí závazných ambiciózních cílů nejen emisních, ale i v energetické efektivité a obnovitelných zdrojích.