Francouzský premiér Manuel Valls v sobotu prohlásil, že Paříž považuje nynější kurz eura za příliš vysoký a hodlá žádat změnu měnové politiky tak, aby více podporovala ekonomický růst a zaměstnanost. Dodal, že francouzský prezident Françoise Hollande po nadcházejících volbách do Evropského parlamentu předloží eurozóně iniciativu ohledně politiky ECB a kurzu eura.
"Sledujeme s obavami, že se francouzská politika vrací k mentalitě 70. let, tedy do doby dávno předtím, než se frank stal stabilní měnou," řekl podle listu vysoce postavený činitel německé centrální banky. Ta podle agentury Reuters odmítla záležitost komentovat.
"Kurz eura není otázka, kterou mají řešit národní politici. Je to věc Evropské centrální banky, která v této oblasti rozhoduje nezávisle a nemělo by se jí radit, jak se chovat," řekl mluvčí Merkelové Steffen Seibert.
Francouzský ministr hospodářství Arnaud Montebourg v dubnu řekl, že Francie chce s ostatními členy eurozóny mluvit o silném kurzu eura a měnové politice. Evropskou centrální banku (ECB) vyzval, aby v zájmu oslabení eura přikročila k nestandardně uvolněné měnové politice, jakou uskutečňuje centrální banka v USA.
Kurz eura posílil za poslední rok proti dolaru o více než pět procent. To podkopává evropský vývoz a konkurenceschopnost, ale také ziskovost evropských firem v době, kdy se eurozóna dostává z dlouhé recese. ECB si kurzu eura stále více všímá a vyjadřuje obavy z jeho vlivu na další pokles už tak nízké inflace. Tato otázka může být jedním z témat diskusí na čtvrtečním zasedání rady guvernérů ECB.