"Mami, možná je tohle poslední příležitost, abych ti řekl, že tě miluji," napsal Sin Jong-čin, jeden ze žáků střední školy, kteří trajektem cestovali na školní výlet na ostrov Čedžu. "Já tě taky miluji, synu," odpověděla matka chlapce. Jejich příběh patří k těm málo s dobrým koncem, studentovi se podle deníku Korea Herald nakonec podařilo z rychle se klesající lodi dostat.

Další z rodičů, kteří obdrželi podobné textové zprávy, se ale se svými dětmi dosud nesetkali. "Tatínku, neměj strach. Mám na sobě záchrannou vestu a jsem s ostatními dívkami. Jsme pořád uvnitř lodi, v chodbě," napsala další ze studentek. "Vím, že byla zahájena záchranná operace, ale neměli byste čekat venku? Pokus se dostat ven," odpověděl jí otec. "Loď už je příliš nahnutá. A chodba je plná lidí," odvětila dívka, která patří stále mezi nezvěstné.

Také matka Pak Ju-sin byla v telefonickém kontaktu se svou dcerou na trajektu do posledních okamžiků. "Dcera mi říkala: 'Oblékáme si záchranné vesty. Nařídili nám čekat na místě, tak čekáme. Vidím vrtulník.'," vylíčila Pak rozhovor s dcerou, než se jí zlomil hlas. Její dcera totiž rovněž patří k pohřešovaným.

Přeživší z plavidla si stěžují, že pasažéři nedostali šanci uniknout kvůli špatnému rozhodnutí posádky, která nenařídila včas evakuaci a vyzývala cestující, aby se nehýbali.

Agentura AFP připomněla, že v jihokorejských školách panuje přísná disciplína a že si málokdo dovolí vzepřít se autoritám. I tento fakt zřejmě přispěl k tomu, že většina ze studentů na lodi poslechla rozkaz posádky zůstat na místě, přestože se plavidlo silně naklánělo a už do něj pronikala voda.

"Pořád dokola nám opakovali 'Zůstaňte na místě, nehýbejte se'," vypověděl přeživší Hu Jong-ki. "Ptali jsme se sami sebe: 'Neměli bychom jít? Neměli bychom se pokusit dostat ven?' Ale v hlášení nám tvrdili, že pomoc dorazí během deseti minut," dodal Hu.

"Kdyby nám řekli dřív, abychom vyšli na palubu, mohlo se nás zachránit víc skokem do moře. Většina lidí ale poslechla, co jim bylo řečeno," uvedla jiná ze zachráněných studentek.

Tiskové agentury napsaly, že kromě Jihokorejců jsou mezi pohřešovanými z lodi také dva občané Číny a jeden Rus. Mluvčí pobřežní stráže Kim Če-in dnes sdělil, že záchranáři plánují do lodi, v níž jsou podle předpokladů uvězněny desítky cestujících, napumpovat kyslík. Nejprve ale musejí proniknout dovnitř.

K trajektu budou během příštích dvou dnů také dopraveny na palubě tří lodí obří jeřáby, aby se pokusily plavidlo napřímit. Původní zprávy uváděly, že jeřáby jsou již u ztroskotaného trajektu.