Se způsobem, jakým Bernanke banku řídil, souhlasí podle průzkumu Gallupova ústavu 40 procent Američanů, zatímco v případě Greenspana to bylo 65 procent.
Bernanke, jenž dříve působil jako profesor na renomované Princetonské univerzitě, se chce podle dřívějších informací WSJ věnovat psaní a přednáškám na ekonomická témata. Doufá rovněž, že bude mít více času na čtení a sledování baseballových zápasů.
Bernanke se stal guvernérem banky 1. února 2006. Americká ekonomika během jeho působení v čele Fedu prošla nejhorší recesí od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Fed byl proto nucen přistoupit k mimořádně uvolněné měnové politice zahrnující nízké úrokové sazby i rozsáhlé nákupy dluhopisů.
Podle kritiků však tyto kroky neposkytly ekonomice výraznější podporu a pouze zvýšily inflační rizika a vytvořily nebezpečí vzniku bublin na akciovém trhu či trhu s bydlením. Bernankeho zastánci naopak tvrdí, že tyto kroky zabránily pádu ekonomiky do ještě horší krize a že inflace stále zůstává příliš nízká, píše agentura AP.
Sedmašedesátiletá Yellenová převezme řízení Fedu v sobotu, do funkce guvernérky však bude oficiálně uvedena až v pondělí. Do čela banky nastupuje v době, kdy Fed začal omezovat opatření na podporu hospodářského růstu. Jejím hlavním úkolem tak bude zajistit hladký průběh odchodu od těchto stimulů.
Fed již ohlásil snížení nákupů dluhopisů o 20 miliard dolarů měsíčně. Stále však bude do ekonomiky prostřednictvím těchto nákupů pumpovat 65 miliard dolarů měsíčně. Banka navíc podporuje hospodářský růst téměř nulovými úrokovými sazbami.