V ekonomice vzniklo minulý měsíc jen 74.000 míst, což je nejméně od ledna 2011. Analytici v anketě agentury Reuters přitom v průměru očekávali, že vznikne 196.000 míst a míra nezaměstnanosti zůstane na sedmi procentech. Jejich očekávání ještě podpořila čtvrteční zpráva soukromého institutu ADP, podle níž soukromý sektor minulý měsíc vytvořil zhruba 238.000 nových pracovních míst. Vysoký nárůst přitom zaznamenalo zvláště stavebnictví.
Dnešní oficiální údaje ale tyto odhady zcela vyvracejí. Počet lidí zaměstnaných ve stavebnictví poprvé od loňského května klesl a snížil se i počet zaměstnanců v dopravě, obojí zřejmě v důsledku špatného počasí. Soukromý sektor vytvořil jen 87.000 míst a počet zaměstnanců státního sektoru klesl.
Souběžný průzkum ministerstva práce u domácností ukázal vzestup počtu lidí, kteří kvůli špatnému počasí museli zůstat po část prosince doma. Počet zaměstnaných se sice v hrubém vyjádření zvýšil o 144.000, ubylo ale 490.000 nezaměstnaných. Rozdíl obou těchto údajů představuje pokles počtu pracovních sil, tedy vesměs lidí, kteří přestali hledat práci. Míra nezaměstnanosti podle tohoto průzkumu zůstala na 13,1 procenta.
Takzvaná míra participace, která měří podíl zaměstnaných na počtu lidí v aktivním věku, klesla zpět na říjnové 35leté minimum 62,8 procenta. V listopadu díky silné tvorbě míst tento údaj po dlouhé době vzrostl. Do té doby snižoval míru nezaměstnanosti v USA po recesi let 2008-2009 hlavně pokles této míry, to znamená odchod lidí z kategorie pracovní síly.
Přírůstek nových míst za listopad ministerstvo přepočítalo na 241.000. To bylo o 38.000 více, než odhadovalo před měsícem. Prosincový údaj byl hluboko pod průměrným měsíčním přírůstkem celého roku, který činil 182.000 míst, zhruba stejně jako v předešlých dvou letech. Ekonomové odhadují, že ke skutečnému snižování míry nezaměstnanosti, která nebude důsledkem úbytku pracovní síly, je nutné, aby ekonomika vytvářela kolem 250.000 míst měsíčně.
"Hlavní číslo je jasným zklamáním. Buď je to tak, že zlepšování ekonomiky v minulých měsících bylo jen dočasné a nyní slábne, nebo jde o pouze jednorázovou záležitost danou počasím, což je pravděpodobnější," řekl k údajům Adam Sarhan ze společnosti Sarhan Capital v New Yorku.
"V dlouhodobém pohledu se ekonomika stále zlepšuje, proto po zprávě nenastal žádný větší pokles akcií," doplnil Wayne Kaufman z makléřské firmy Rockwell Securities. Akciové indexy v USA po zahájení obchodování vykazovaly mírný růst.
Akcie jsou na tom podle analytiků dobře v každém případě, protože kdyby ekonomika skutečně zpomalila, odradilo by to americkou centrální banku (Fed) od dalšího omezování podpůrných nákupů dluhopisů. Fed právě minulý měsíc přistoupil k prvnímu omezení stimulace a zdůvodnil to zesilováním růstu ekonomiky a zlepšováním na trhu práce.
Po zásahu Fedu řada dílčích zpráv z maloobchodního sektoru, zahraničního obchodu nebo průmyslu potvrzovala zotavování ekonomiky. Ekonomové letos očekávají zrychlení růstu hrubého domácího produktu USA na tři procenta z loňských odhadovaných 1,7 procenta.