Kandidát na prezidenta Miloš Zeman (SPOZ)


Miloš Zeman se narodil v roce 28. Září 1944 v Kolíně. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a po té zůstal na této vysoké škole jako pedagog. V politice se začal kandidát na prezidenta 2013 Miloš Zeman angažovat v roce 1968, a to vstupem do KSČ. O dva roky později byl ze strany vyloučen za kritiku normalizace.

V roce 1989 kritizoval Zeman otevřeně komunismus a po Sametové revoluci se angažoval v nově vzniklé straně Občanské fórum. V roce 1992 vstoupil prezidentský kandidát Miloš Zeman do ČSSD, po dobu 8 let byl také předsedou této strany. V letech 1998 až 2002 byl Miloš Zeman premiér ČR, z tohoto období je známá existence opoziční smlouvy, na které se domlouvali Miloš Zeman a Václav Klaus. V roce 2003 neuspěl Zeman jako kandidát ve volbách na prezidenta ČR. V roce 2007 vystoupil z ČSSD, posléze se stal Zeman čestným předsedou Strany Práv Občanů Zemanovců (SPOZ) za kterou v roce 2010 neúspěšně kandidoval do sněmovny. V červnu 2012 Zeman oficiálně prohlásil, že by chtěl být nový prezident ČR. Miloš Zeman je podruhé ženatý, z prvního manželství má syna Davida a z druhého dceru Kateřinu.

Miloš Zeman je kandidát na prezidenta s neparlamentní podporou. Na post prezidenta ČR byl Zeman navržen Vratislavem Mlynářem a ke své kandidatuře nasbíral přes 105 tisíc podpisů od českých občanů. Zeman má podporu například i současného prezidenta Václava Klause, který ho vnímá jako jediného kandidáta s adekvátními politickými zkušenostmi.  

 

Miloš Zeman prezident

Svoji kandidaturu na post prezidenta ČR vede Miloš Zeman v duchu výroku „Chci být prezidentem z obavy, že jiní kandidáti by mohli být ještě horší než já.“ Zeman si také myslí, že prezident by měl mít především schopnost tvořit dohody a schopnost tyto dohody dodržovat. Navíc by jednání prezidenta s vládními a parlamentními stranami měla být neutrální půdou bez přítomnosti médií.

Miloš Zeman
Autor: Blesk - Jitka Pecharová

Zeman se vyjadřuje ke všem tématům, která by se ho, pokud by byl český prezident, týkala. Církevní restituce a jejich případnou realizaci by měli podle něj odsouhlasit občané ČR ve referendu, silně podporuje účast českých vojáků v misích NATO a otevřeně kritizuje Islám a jeho hrozby pro Evropu. Miloš Zeman by jako prezident do svého týmu podle předvolebních slibů nevzal lobbistu Miroslava Šloufa, který je součástí Zemanova týmu, ale podle veřejnosti má problematickou minulost.

Další palčivou otázkou, kterou by Zeman jako prezident řešil, je otázka daní. Zeman by byl jako prezident dle svých výroků pro zvyšování osobních i korporátních daní, zastává však názor, že vyššímu zdanění by měly podléhat především luxusní výrobky.

Pro voliče by chtěl Miloš Zeman jako možný budoucí prezident rozšířit práva tak, aby občané mohli vybírat svoje kandidáty bez ohledu na jejich preference v politické straně. Dle předvolebních výsledků je Miloš Zeman jako kandidát na prezidenta na druhém místě za Janem Fischerem a jeho šance na zvolení jsou veliké.