Kandidátka na prezidenta Jana Bobošíková (Suverenita)

Jana Bobošíková se narodila 29. srpna 1964 v Praze. V roce 1987 absolvovala Obchodní fakultu VŠE v Praze. V roce 1989 začala její novinářská kariéra v Československé televizi. V první polovině 90. let psala pro Hospodářské noviny. Po té se budoucí kandidát na prezidenta Jana Bobošíková vrátila tentokrát již do České televize a moderovala zpravodajský pořad 21. V roce 2000 se stala poradkyní tehdejšího předsedy Poslanecké sněmovny Václava Klause.  Začala také šéfovat zpravodajství České televize a „nechvalně“ se proslavila i jako jedna z aktérek „televizní krize“, kdy se postavila proti rebelům.  Od roku 2001 se stala všeobecně známou díky moderování politického pořadu Sedmička na soukromé televizní stanici.  O tři roky později úspěšně kandidovala Jana Bobošíková do Evropského parlamentu. Zde setrvala dalších 5 let.

 

Politicky se od roku 2006 angažovala kandidátka na prezidenta Jana Bobošíková v politické straně Politika 21. V roce 2008 byla proti Václavu Klausovi a Janu Švejnarovi navržena KSČM do souboje o post prezidenta republiky. Svoji kandidaturu nakonec stáhla a vítězem se stal Václav Klaus.


V lednu 2011 založila Jana Bobošíková novou stranu s názvem SUVERENITA - Blok Jany Bobošíkové. Této straně zároveň předsedá.

Jana Bobošíková
Autor: Jiří Krušina


Na kandidátku na prezidenta navrhla Janu Bobošíkovou Eva Morávková. Bobošíková nebyla kandidát na prezidenta s parlamentní podporou, takže musela odevzdat minimálně 50 tisíc podpisů občanů. K registraci odevzdala 55 000 podpisů. Po odpočtech neplatných podpisů byla Jana Bobošíková z prezidentské volby vyškrtnuta, protože jí zbylo jen 45 429 podpisů. Kandidátka Bobošíková se ovšem obrátila na Nejvyšší správní soud, který usoudil, že ministerstvo při počítání hlasů postupovalo protizákonně a Bobošíkovou vrátil do boje o prezidentský mandát.

 

Podle programu strany SUVERENITA - Blok Jany Bobošíkové, která vydává Bobošíková i za svůj prezidentský program, chce především zachovat suverenitu České republiky a v případě nutnosti ji bránit proti silným tlakům Evropské unie. Jako další cíl by si Jana Bobošíková prezidentka ustanovila zvýšení ekonomické konkurenceschopnosti a potírání korupce v zemi. Za podstatné také považuje Bobošíková důsledné prosazování rovnost občanů před zákonem a všech atributů právního státu.


Jana Bobošíková je vdaná a má dvě děti. Podle jejích slov ve volném čase nejraději čte, cestuje, vaří a hraje na klavír.