Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Pátrání po Aničce: 5 největších chyb policie

Autor: ap, koj - 
2. listopadu 2010
05:00

Zmizení malé Aničky, která se ztratila v pražské Troji vyvolává spoustu otázek. Stále víc se přitom množí i pochybnosti nad prací policejních vyšetřovatelů. Proč bylo pátrání vyhlášeno tak pozdě? Proč po první čtyři dny nepomáhali hasiči při prohledávání břehů nedaleké Vltavy? Na tyto a další otázky bude potřeba odpovědět.

Záhadné zmizení Aničky Janatkové vyvolává celou řadu znepokojivých otázek. V poslední době se navíc množí pochybnosti nad průběhem celého policejního vyšetřování. Blesk.cz připravil ve spolupráci s odborníky pět základních otazníků, které dosavadní policejní vyšetřování vyvolává.

Policie vyhlásila pátrání pozdě

Anička Janatková se ztratila cestou ze školy. Policie však po ní vyhlásila pátrání až krátce před jedenáctou hodinou večer. Tedy s mnohahodinovým zpožděním. Média přitom zveřejňují informaci o pohřešovaném dítěti několik minut po vyhlášení pátrání. A právě rychlé informování veřejnosti může hrát velkou roli v zajištění důležitých svědků.

Místo českých psovodů, nevládní kynologové ze Slovenska

Odborníci se shodují, že psi mají v terénu několikanásobně větší naději na nalezení dítěte, než desítky policistů. Čeští policisté i hasiči mají k dispozici mnoho svých profesionálních psovodů. A velmi dobrých. Vždyť si je často při přírodních katastrofách přímo vyžádají ze zahraničí.

Jenže do Troje je nikdo nepovolal. Místo toho zavolali slovenské nevládní kynology. Slovenští kynologové na svém webu informují, že hledají mrtvé či jejich ostatky. Jenže tohle však v Česku může legálně cvičit pouze policie. A právě proto má policie své psí specialisty ze středních Čech, Hradce Králové a Brna. Otázkou zůstává, proč nebyli nasazeni.

Zmizení podezřelého

Policii se během krátké chvíle podařilo zadržet muže, který podle vlastního přiznání nad ztraceným batohem malé školačky onanoval. Nedokázali však u soudu prosadit jeho vzetí do vazby. Nepředložili potřebné důkazy.

Muž jim navíc hned po propuštění zmizel. Policie totiž s variantou mužova propuštění vůbec nepočítala. Nepřipravili se na to a bezdomovec po svém propuštění zkrátka odkráčel pryč. Policii se nakonec musel sám přihlásit.

Zapomněli na řeku

Anička se ztratila nedaleko břehů Vltavy. Je vzdálena pouhý jeden kilometr od místa dívčina zmizení. Policie se však první čtyři dny ve svých zprávách vůbec nezmiňuje o tom, že by koryto řeky prohledávala.

A hasiči popírají, že by se v prvních dnech na pátrání podíleli. Přitom policii svou pomoc nabízeli. Bylo jim ale řečeno, že nejsou potřeba.

Média mlčte

Policie po desetidenním marném pátrání, které nepřineslo žádné výsledky, vyhlásila embargo na veškeré informace. Média prý nemají o případu informovat, aby nepomáhali pachateli. Jak ale může pachateli prospět informace, že policie se soustředí na prohledávání studní či informace, že hlavní podezřelý policii jednoduše zmizel? Za více než dva týdny uspořádali vyšetřovatelé jednu jedinou tiskovou konferenci. Ihned poté uvalili na vyšetřování případu informační embargo.

Výzva do budoucna

Doufejme, že poté co bude případ malé Aničky vyřešen, dojde i na zodpovězení těch pochybností, které dosavadní průběh vyšetřování vyvolává. Přes maximální nasazení policistů v terénu, totiž samotné vyšetřování vyvolává celou řadu otázek.

Bohužel, je totiž jisté, že i v budoucnosti bude ke ztrátám malých dětí docházet. A je nanejvýš důležité, aby policie v těchto případech postupovala s maximální profesionalitou a připraveností.

derek ( 3. listopadu 2010 03:02 )

Má zastaralé metody pro vyhledávání osob je zkostnatělá a nemoderní. Když se připravíte ze začátku o čas nasazením 70 lidí už to prostě nezachráníte i kdyby snad byly nejlepší.

kacota ( 2. listopadu 2010 21:53 )

veru tak,a tí čo tu pritakávajú proti slovenským kynológom môžu íst tlmočit,alebo v lepšom prípade POMÁHAT!!!! A hladat sami, ked sú takí múdri!

kacota ( 2. listopadu 2010 21:38 )

čo bolo bolo,pre tieto noviny ale nie je problém nazvat ich pejskaři a "nevládní kynology" fuuuuuuuj

kacota ( 2. listopadu 2010 21:32 )

kacota ( 2. listopadu 2010 21:30 )

presne tak,žiadne výsledky, tak na niekoho sa to zvalit musí... nevládni a neschopní sú tu druhí,určite nie naši " pejskaři",mali si teda naozaj povolat svojich ludí, možno by Aničku už dávno našli,ale hádzat špinu na niekoho kto pomáha?hnus! ved sami sa sem nestrkali.

Zobrazit celou diskusi