Pátrání po Aničce: 5 největších chyb policie
Zmizení malé Aničky, která se ztratila v pražské Troji vyvolává spoustu otázek. Stále víc se přitom množí i pochybnosti nad prací policejních vyšetřovatelů. Proč bylo pátrání vyhlášeno tak pozdě? Proč po první čtyři dny nepomáhali hasiči při prohledávání břehů nedaleké Vltavy? Na tyto a další otázky bude potřeba odpovědět.
Záhadné zmizení Aničky Janatkové vyvolává celou řadu znepokojivých otázek. V poslední době se navíc množí pochybnosti nad průběhem celého policejního vyšetřování. Blesk.cz připravil ve spolupráci s odborníky pět základních otazníků, které dosavadní policejní vyšetřování vyvolává.
Policie vyhlásila pátrání pozdě
Anička Janatková se ztratila cestou ze školy. Policie však po ní vyhlásila pátrání až krátce před jedenáctou hodinou večer. Tedy s mnohahodinovým zpožděním. Média přitom zveřejňují informaci o pohřešovaném dítěti několik minut po vyhlášení pátrání. A právě rychlé informování veřejnosti může hrát velkou roli v zajištění důležitých svědků.
Místo českých psovodů, nevládní kynologové ze Slovenska
Odborníci se shodují, že psi mají v terénu několikanásobně větší naději na nalezení dítěte, než desítky policistů. Čeští policisté i hasiči mají k dispozici mnoho svých profesionálních psovodů. A velmi dobrých. Vždyť si je často při přírodních katastrofách přímo vyžádají ze zahraničí.
Jenže do Troje je nikdo nepovolal. Místo toho zavolali slovenské nevládní kynology. Slovenští kynologové na svém webu informují, že hledají mrtvé či jejich ostatky. Jenže tohle však v Česku může legálně cvičit pouze policie. A právě proto má policie své psí specialisty ze středních Čech, Hradce Králové a Brna. Otázkou zůstává, proč nebyli nasazeni.
Zmizení podezřelého
Policii se během krátké chvíle podařilo zadržet muže, který podle vlastního přiznání nad ztraceným batohem malé školačky onanoval. Nedokázali však u soudu prosadit jeho vzetí do vazby. Nepředložili potřebné důkazy.
Muž jim navíc hned po propuštění zmizel. Policie totiž s variantou mužova propuštění vůbec nepočítala. Nepřipravili se na to a bezdomovec po svém propuštění zkrátka odkráčel pryč. Policii se nakonec musel sám přihlásit.
Zapomněli na řeku
Anička se ztratila nedaleko břehů Vltavy. Je vzdálena pouhý jeden kilometr od místa dívčina zmizení. Policie se však první čtyři dny ve svých zprávách vůbec nezmiňuje o tom, že by koryto řeky prohledávala.
A hasiči popírají, že by se v prvních dnech na pátrání podíleli. Přitom policii svou pomoc nabízeli. Bylo jim ale řečeno, že nejsou potřeba.
Média mlčte
Policie po desetidenním marném pátrání, které nepřineslo žádné výsledky, vyhlásila embargo na veškeré informace. Média prý nemají o případu informovat, aby nepomáhali pachateli. Jak ale může pachateli prospět informace, že policie se soustředí na prohledávání studní či informace, že hlavní podezřelý policii jednoduše zmizel? Za více než dva týdny uspořádali vyšetřovatelé jednu jedinou tiskovou konferenci. Ihned poté uvalili na vyšetřování případu informační embargo.
Výzva do budoucna
Doufejme, že poté co bude případ malé Aničky vyřešen, dojde i na zodpovězení těch pochybností, které dosavadní průběh vyšetřování vyvolává. Přes maximální nasazení policistů v terénu, totiž samotné vyšetřování vyvolává celou řadu otázek.
Bohužel, je totiž jisté, že i v budoucnosti bude ke ztrátám malých dětí docházet. A je nanejvýš důležité, aby policie v těchto případech postupovala s maximální profesionalitou a připraveností.
Má zastaralé metody pro vyhledávání osob je zkostnatělá a nemoderní. Když se připravíte ze začátku o čas nasazením 70 lidí už to prostě nezachráníte i kdyby snad byly nejlepší.