Vláda v demisi: Tři scénáře, jak se to může vyvíjet

Premiér Nečas podal demici. Co bude dál?
18. 6. 2013
05:45

Stávající situace na politické scéně se dá bez nadsázky označit za nefalšovanou krizi. Demise premiéra a vlády může mít různá vyústění. Podívejte se, co nás s největší pravděpodobností čeká.

Koalice ODS, TOP 09 a LIDEM, kterou povede premiér ODS

Co by se muselo stát?

Prezident Miloš Zeman jmenuje nového premiéra z ODS, jehož vláda získá 101 hlasů ve Sněmovně nebo nadpoloviční většinu přítomných poslanců.

Předpoklad: 60 %

Slabinou této varianty je, že ODS nabízí jako premiéra Martina Kubu, podezřelého z vazeb na kmotry. Ten nevoní ani koaličním stranám, ani Zemanovi. Koalice se navíc v poslední době opírala ve Sněmovně nejvýš o sto hlasů. Možná ale nyní získá na svou stranu poslance, jako je Kristýna Kočí či Jaroslav Škárka, kteří nemají zájem vypadnout v předčasných volbách nadobro ze Sněmovny.

Předčasné volby do Sněmovny

Co by se muselo stát?

Sněmovna se sama rozpustí, když pro to zvedne ruku 120 poslanců.

Předpoklad: 40 %

Pokud se nenajde 101 poslanců pro vládu, je to pro ČSSD první nejlepší řešení a pro TOP 09 nebo ODS hned to druhé nejlepší, protože nikdo z nich nechce vznik úřednické vlády. Hlasy 120 poslanců ale ČSSD, VV a KSČM dohromady nedají.

Úřednická vláda s nadstranickým premiérem

Co by se muselo stát?

Koalice nedokáže sestavit vládu, která by dostala ve Sněmovně důvěru, a opozici se nepovede vyvolat předčasné volby. Pak přijde na řadu vláda odborníků, která zemi přivede k řádným (květen 2014) či předčasným (září 2013?) volbám.

Předpoklad: 20 %

Nejméně pravděpodobná varianta, která se většině stran nelíbí, protože by znamenala velkou moc v rukou prezidenta Zemana, který by si mohl jmenovat »svého « premiéra.

Co je důležité vědět

● Dokud se nepodaří ustanovit novou vládu, zůstává u moci vláda v demisi.

● Prezident Miloš Zeman má dva pokusy jmenovat premiéra, pokud ani jeden z kandidátů nezíská se svou vládou důvěru poslanců, napotřetí vybírá šéfka Sněmovny Miroslava Němcová. Pokud selže i tento pokus, může prezident rozpustit Sněmovnu.

● Varianta předčasných voleb by znamenala vydat letos neplánovaně stovky milionů.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

xeen ( 18. června 2013 14:09 )

Je vidět, že BLESKové výpočty fungují podobně jako CHEMIKovy o rozpočtu. 60%+40%+20%, máme tedy 120% šanci ze 100%, že ať to dopadne jak chce, korytáři se vrátí!

mr.remy ( 18. června 2013 13:55 )

A další možnost......Zrušit republiku, vyhlásit království a zkusit najít alespoň jednoho rozumného člověka a udělat ho králem. Možná tahle možnost by se mohla povést. Třeba má Karel IV ještě potomky

fitek ( 18. června 2013 09:32 )

To jsou tanečky kolem scénářů! A při tom je to úplně jasné. Přece se poslanci nepřipraví o lukrativní příjmy do řádných voleb!!! Hlavně ti nezávislí! Takže staronová vláda bude pokračovat v dalších kauzách.

Zobrazit celou diskusi
Další videa