Zfušovalo vnitro kontrolu podpisů? Bobošíková má ještě šanci

Trio Bobošíková - Dlouhý - Okamura vyškrtlo ministerstvo vnitra z prezidentské kandidátky. Po přepočtení platných podpisů měli prý méně než 50 tisíc lidí na podpisových arších. Jenže způsob výpočtu, jaký vnitro zvolilo, nyní napadají právníci, politologové, i matematici. A celá věc míří k soudu.
Ministerstvo vnitra čile škrtalo hlasy na podpisových arších jednotlivých kandidátů. Přišli o ně všichni, včetně favoritů volby Jana Fischera a Miloše Zemana.
Jenže u tria Bobošíková - Okamura - Dlouhý to znamenalo vyřazení z boje o Hrad. Po odečtení neplatných hlasů mají na svém kontě méně než požadovaných 50 tisíc podpisů.
Dlouhý se nechal záhy slyšet, že se odvolá u soudu. Ve výpočtech ministerstva prý našel nesrovnalosti. Neměl přijít o dvacet tisíc, ale jen o deseti tisíc hlasů.
Okamura si vzal víkend na rozmyšlenou. Svým egem a osobním zájmem však prý průběh přímé volby narušit nechce.
A Bobošíková prohlásila: "Cítím se být kandidátkou na prezidenta ČR do té doby, dokud sama nesložím zbraně nebo dokud příslušné soudy neprokážou nade vší pochybnost, že nemám právo kandidovat na prezidentku republiky." Nadále tak pokračuje v kampani.
Právě Bobošíková skončila po přepočtení hlasů nejblíže k padesátitisícové hranici. A má tak patrně největší šanci, že s případnou výtkou vůči postupu ministerstva uspěje u Nejvyššího správního soudu.
Odborníci: Ministerstvo to "zvoralo"
Způsob, jakým ministerstvo došlo k počtu platných podpisů, považuje za nesprávný a dokonce i nezákonný odborník na ústavní právo Vladimír Balaš. A přidávají se i další.
Jak vnitro postupovalo? Z podpisových archů vzalo dva náhodné vzorky a na nich spočítalo procenta neplatných hlasů. Z toho vyšly dva procentuální údaje, značící míru chybovosti. Ty však úředníci sečetli a teprve na základě tohoto součtu škrtali podpisy. Neplatných hlasů tak vyšlo přes 100 tisíc.
"Míra chybovosti podpisů v peticích vyřazených prezidentských kandidátů, kterou dnes zveřejnilo ministerstvo vnitra, je doslova astronomicky nepravděpodobná," napsali ČTK matematici ze sdružení Kohovolit.eu.
Pokud by se hlasy přepočítávaly jinak, Bobošíková by ve hře o Hrad zřejmě těsně zůstala. Průzkumy jí však příliš šancí nedávají. Odvolání kandidátů by ale volbu, naplánovanou na 11. a 12.1., mohlo oddálit. Zvlášť, jestli se dostane až k Ústavnímu soudu.
Je tedy možné, že se některý z kandidátů ještě vrátí do hry. Už teď to ale v případě přímé volby vypadá na další znepokojivou frašku. Politologové se pak shodli na tom, že zákon o přímé volbě prezidenta není kvalitní.
"Svědčí to o stavu společnosti, že se takhle závažná věc stala otázkou politických hrátek," uvedla pro ČTK Vladimíra Dvořáková z VŠE a výsledkem je jakýsi ministerský "šlendrián".
Tady došlo k více chybám. Především výpočet chybných hlasů ze dvou vzorků měl být vypočítán průmerem děleným dvěma. Další chyby mohli vzniknout špatný přečtením jmena , data, nebo bydliště . Jestli je databáze v Centrální evidenci obyvatel aktualizovaná a všichni hlasující jsou tam skutečně aktualizováni. Další chyby mohly vzniknout tím, že se lidé napíší na svoji starou adresu a přechodné bydliště neuvedou, nebo nejsou na ni přihlášeni a nebo bydlí na černo v pronajatých bytech. Tady je obrovská možnost chyb, za které nemůže kandidát. Navíc Kubiceho ministrestvo není zrovna tou nejvěrohodnější institucí . Nikterak nefandím Bobošíkové, ale byla poškozena .