Zelenskyj před Bílým domem: S Trumpem to bylo produktivní. Tomahawků se ale nedočkal

Autor: ČTK, simao - 
18. října 2025
09:03

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil své dnešní jednání s americkým protějškem Donaldem Trumpem za produktivní. Hovořili spolu mimo jiné o protivzdušné obraně a bezpečnostních zárukách pro Kyjev. K otázce amerických dodávek střel dlouhého doletu Tomahawk se však ukrajinský prezident podle agentury Reuters konkrétněji vyjádřit nechtěl, ale řekl, že je realista. Po jednání Zelenskyj podle ukrajinských zdrojů telefonicky hovořil s evropskými lídry. 

Trump po schůzce na své sociální síti napsal, že setkání bylo zajímavé a vřelé a že je čas válku ukončit a uzavřít dohodu.

„Také jsme samozřejmě hovořili o střelách dlouhého doletu a nechci k tomu vydávat prohlášení. Rozhodli jsme se, že o tom nebudeme mluvit, protože, víte, Spojené státy nechtějí eskalaci,“ citovala Zelenského televize CNN.

Na otázku novinářů, zda je po schůzce více optimistický ohledně možných amerických dodávek střel s plochou dráhou letu Tomahawk pro údery v hloubi Ruska, Zelenskyj odpověděl, že je realista a že se „Rusko tomahawků bojí“.

Ukrajinský prezident rovněž poznamenal, že hovořil se šéfem Bílého domu o bilaterálních bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu. „Věříme tomu, že Trump chce, aby válka skončila,“ uvedl. Podle stanice CNN trvala Zelenského návštěva Bílého domu zhruba dvě a půl hodiny.

„Schůzka s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským byla velmi zajímavá a srdečná, ale řekl jsem mu — stejně jako jsem to důrazně naznačil i prezidentu Putinovi — že je čas ukončit zabíjení a uzavřít dohodu,“ uvedl po jednání Trump na své síti Truth Social.

S Putinem americký prezident telefonicky hovořil ve čtvrtek a do dvou týdnů se s ním podle Washingtonu a Moskvy setká v Budapešti, aby projednal ukončení války. „Měli by se zastavit tam, kde jsou. Ať si oba přisvojí vítězství, nechte historii rozhodnout! Už dost střelby, dost zabíjení, konec obrovského a neudržitelného utrácení peněz,“ dodal Trump v příspěvku s tím, že by válka nikdy nezačala, kdyby tehdy byl prezidentem.

O střelách Tomahawk se Trump ve svém příspěvku nezmínil. V úvodu dnešního jednání ale vyjádřil určité výhrady s tím, že by dodávka takových zbraní představovala eskalaci. „Budeme hovořit o střelách Tomahawk, ale chtěli bychom, aby je nepotřebovali, mnohem víc bychom chtěli, aby válka skončila,“ uvedl v úvodu setkání Trump.

Tomahawky neposkytnou

Rusko a Ukrajina by měly uzavřít mír na současné linii bojů, jiná řešení jsou příliš komplikovaná, řekl novinářům Trump. Během napjatého rozhovoru o střelách dlouhého doletu Zelenskému sdělil, že požadované Tomahawky Ukrajině neposkytne, alespoň prozatím, napsal web Axios s odvoláním na dva zdroje.

„Uděláte to podle bojové linie, ať je kdekoliv, jinak je to příliš komplikované,“ řekl podle agentury AP Trump novinářům po příletu na Floridu, kde bude trávit víkend. 

Video  Zelenskyj v Bílém domě: Po únorovém fiasku tentokrát mnohem úspěšnější návštěva u Trumpa  - X - V. Zelenskyj
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa