Rozsáhlý korupční skandál na Ukrajině: Kvůli sporným nákupům dronů zatkli politické špičky
Na Ukrajině zatkli jednoho poslance a úředníky podezřelé z rozsáhlé korupce při nákupu dronů a elektronických zbrojních systémů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který v posledních dnech čelil kritice veřejnosti a Evropské unie za pokus o omezení nezávislosti protikorupčních orgánů, poděkoval protikorupčním agenturám za jejich práci. Informuje o tom zpravodajský web BBC.
Ukrajinské protikorupční agentury hovoří o rozsáhlém úplatkářském schématu. Prezident na síti X napsal, že korupce se účastnil poslanec, vedoucí okresních a městských správ a několik příslušníků Národní gardy. Podle zjištění úřadů sepisovali jménem státu smlouvy s dodavateli za ceny nadsazené až o 30 procent. Na Ukrajině musí existovat „nulová tolerance“ vůči korupci, zdůraznil Zelenskyj.
Zpráva přišla jen krátce poté, co se nezávislost protikorupčních orgánů v zemi stala důvodem demonstrací poté, co novela zákona podřídila Národní protikorupční úřad Ukrajiny (NABU) a speciální protikorupční prokuraturu (SAP) ukrajinskému prokurátorovi, kterého do funkce jmenuje hlava státu. Po protestech i důrazné mezinárodní kritice prezident Zelenskyj předložil a parlament urychleně přijal další zákon, který oběma institucím nezávislost vrátil.
Ukrajina se od února 2022 brání rozsáhlé ozbrojené agresi sousedního Ruska, které část vychodoukrajinských regionů okupuje a snaží se obsadit další území. Pro obě strany se různé typy dronů staly významným zbrojním systémem s velkým dopadem na vývoj na bojišti.
Ukrajinským obráncům drony dodávají jejich západní partneři, země se ale snaží také výrazným způsobem posílit jejich domácí vývoj a výrobu. Loni stát dodal pro potřeby fronty 1,3 milionu dronů a letos by to mělo být ještě více, uvedl v únoru velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj.
Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

Pro uzavření míru je podle prezidenta Petra Pavla důležité, aby byla Ukrajina dostatečně vyzbrojená a v budoucnu se mohla stát členem NATO, což Rusko odmítá. „Kdybych měl mluvit za sebe, můj názor na věc je v první řadě to, aby Ukrajina měla schopnou, dobře vyzbrojenou armádu. To jsme schopni, myslím si, že i pouze s evropskými státy, zajistit v relativně krátké době, s výhledem na (budoucí ukrajinské) členství v NATO,“ řekl prezident serveru Deník N.
Nasazení mezinárodních jednotek na případné mírové misi na území Ukrajiny, které navrhují některé evropské země, je podle Pavla méně pravděpodobné. S mírovou misí by totiž muselo souhlasit i Rusko. „Pokud by ty jednotky měly mít opravdu odstrašující efekt, musely by mít mandát bojový, což je pro Rusko nepřijatelné,“ dodal Pavel.

Nejméně dva mrtvé a osm zraněných hlásí úřady po ruských útocích na ukrajinská města. Podle ruského gubernátora zabil ukrajinský dron obyvatele ruské vsi.
Devětapadesátiletý muž přišel o život a šedesátiletá žena utrpěla zranění při ruském ostřelování Kupjanska na severovýchodě Ukrajiny, oznámil dnes šéf Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Ostřelování poškodilo nejméně deset soukromých domů, dodal.
O nejméně jednom mrtvém a sedmi raněných po ruském bombardování města Kosťantynivka na východě země informoval šéf Doněcké oblasti Vadym Filaškin. Upozornil, že pod troskami se může nalézat ještě jeden člověk. Rusové shodili na město čtyři řízené letecké bomby, které poničily desítky domů.