Rozsáhlý korupční skandál na Ukrajině: Kvůli sporným nákupům dronů zatkli politické špičky
Na Ukrajině zatkli jednoho poslance a úředníky podezřelé z rozsáhlé korupce při nákupu dronů a elektronických zbrojních systémů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který v posledních dnech čelil kritice veřejnosti a Evropské unie za pokus o omezení nezávislosti protikorupčních orgánů, poděkoval protikorupčním agenturám za jejich práci. Informuje o tom zpravodajský web BBC.
Ukrajinské protikorupční agentury hovoří o rozsáhlém úplatkářském schématu. Prezident na síti X napsal, že korupce se účastnil poslanec, vedoucí okresních a městských správ a několik příslušníků Národní gardy. Podle zjištění úřadů sepisovali jménem státu smlouvy s dodavateli za ceny nadsazené až o 30 procent. Na Ukrajině musí existovat „nulová tolerance“ vůči korupci, zdůraznil Zelenskyj.
Zpráva přišla jen krátce poté, co se nezávislost protikorupčních orgánů v zemi stala důvodem demonstrací poté, co novela zákona podřídila Národní protikorupční úřad Ukrajiny (NABU) a speciální protikorupční prokuraturu (SAP) ukrajinskému prokurátorovi, kterého do funkce jmenuje hlava státu. Po protestech i důrazné mezinárodní kritice prezident Zelenskyj předložil a parlament urychleně přijal další zákon, který oběma institucím nezávislost vrátil.
Ukrajina se od února 2022 brání rozsáhlé ozbrojené agresi sousedního Ruska, které část vychodoukrajinských regionů okupuje a snaží se obsadit další území. Pro obě strany se různé typy dronů staly významným zbrojním systémem s velkým dopadem na vývoj na bojišti.
Ukrajinským obráncům drony dodávají jejich západní partneři, země se ale snaží také výrazným způsobem posílit jejich domácí vývoj a výrobu. Loni stát dodal pro potřeby fronty 1,3 milionu dronů a letos by to mělo být ještě více, uvedl v únoru velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj.

Městský soud v Praze zamítl žalobu Rostislava Zorikova kvůli zařazení na vnitrostátní sankční seznam. ČTK to dnes řekla Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva zahraničí. Vláda Zorikova zařadila na sankční seznam loni v srpnu společně s jeho manželkou Olgou a ruským podnikatelem Borisem Obnosovem, jehož jsou Zorikovovi příbuzní. Obnosova mezitím na svůj seznam přidala Evropská unie, proto už není na českém.
Na českém sankčním seznamu souvisejícím s ruskou invazí na Ukrajinu je nyní pět fyzických osob a dvě společnosti. Jsou jimi patriarcha Kirill, ruský podnikatel Vladimir Jevtušenko a jeho syn Felix, Zorikovovi, ruský Podnik pro správu majetku v zahraničí Goszagransobstvennosť a mediální platforma Voice of Europe.

Rusko s podporou vojáků ze Severní Koreje vede už třetím dnem intenzivní protiofenzivu v ruské Kurské oblasti proti ukrajinským jednotkám. Dnes to oznámil velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Jednotky severokorejské armády podle Syrského utrpěly těžké ztráty. Přesné údaje o nich však neposkytl, píše agentura AFP. V pondělí Kyjev informoval, že o víkendu v Kurské oblasti padlo nebo bylo zabito nejméně 30 Severokorejců.

Ukrajinská tajná služba SBU dnes oznámila, že rozkryla síť 12 agentů, kteří pro Rusko shromažďovali informace o stíhačkách F-16 a systémech protivzdušné obrany. Informace nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.
"Prováděli průzkum palebných postavení ukrajinských systémů protivzdušné obrany a snažili se zjistit místa tajných vojenských letišť, kde by (...) mohly být umístěny letouny F-16," uvedla SBU, která na Ukrajině plní funkci kontrarozvědky. Podle ní zjišťovali také adresy firem, které na Ukrajině vyrábějí zařízení pro elektronický boj.