Rozsáhlý korupční skandál na Ukrajině: Kvůli sporným nákupům dronů zatkli politické špičky
Na Ukrajině zatkli jednoho poslance a úředníky podezřelé z rozsáhlé korupce při nákupu dronů a elektronických zbrojních systémů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který v posledních dnech čelil kritice veřejnosti a Evropské unie za pokus o omezení nezávislosti protikorupčních orgánů, poděkoval protikorupčním agenturám za jejich práci. Informuje o tom zpravodajský web BBC.
Ukrajinské protikorupční agentury hovoří o rozsáhlém úplatkářském schématu. Prezident na síti X napsal, že korupce se účastnil poslanec, vedoucí okresních a městských správ a několik příslušníků Národní gardy. Podle zjištění úřadů sepisovali jménem státu smlouvy s dodavateli za ceny nadsazené až o 30 procent. Na Ukrajině musí existovat „nulová tolerance“ vůči korupci, zdůraznil Zelenskyj.
Zpráva přišla jen krátce poté, co se nezávislost protikorupčních orgánů v zemi stala důvodem demonstrací poté, co novela zákona podřídila Národní protikorupční úřad Ukrajiny (NABU) a speciální protikorupční prokuraturu (SAP) ukrajinskému prokurátorovi, kterého do funkce jmenuje hlava státu. Po protestech i důrazné mezinárodní kritice prezident Zelenskyj předložil a parlament urychleně přijal další zákon, který oběma institucím nezávislost vrátil.
Ukrajina se od února 2022 brání rozsáhlé ozbrojené agresi sousedního Ruska, které část vychodoukrajinských regionů okupuje a snaží se obsadit další území. Pro obě strany se různé typy dronů staly významným zbrojním systémem s velkým dopadem na vývoj na bojišti.
Ukrajinským obráncům drony dodávají jejich západní partneři, země se ale snaží také výrazným způsobem posílit jejich domácí vývoj a výrobu. Loni stát dodal pro potřeby fronty 1,3 milionu dronů a letos by to mělo být ještě více, uvedl v únoru velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj.
Video nárazu dronu do 37patrového bytového komplexu v Saratovu se objevilo na sociálních sítích. Dron následně explodoval. Ruskojazyčný server BBC uvedl, že útok pravděpodobně mířil na leteckou základnu ve městě Engels, které leží na Volze, na protilehlém břehu od Saratova. Další bezpilotní letoun narazil do střechy právě v Engelsu a jeho trosky poškodily dvě desítky aut.
JUST IN: 🇷🇺🇺🇦 Ukrainian drone crashes into high-rise building in Saratov, Russia. pic.twitter.com/dSeMRuIhnY
— BRICS News (@BRICSinfo) August 26, 2024
Rusko vede velký dronový a raketový útok proti Ukrajině. Kvůli úderům na západě Ukrajiny vzlétly polské a spojenecké stíhačky, uvedla polská armáda.
Protiletecká výstraha dnes v noci platila i na celém území Ukrajiny, která se od února 2022 brání ruské invazi a ruským nočním vzdušným úderům a dronovým náletům čelí pravidelně. Agentura Reuters s odkazem na svědka napsala, že exploze zazněly nedaleko Kyjeva, jejich původ i případné následky jsou ale zatím nejasné. Pohyb dronů podle BBC ukrajinské letectvo zaznamenalo nad mnoha oblastmi na severní, jižní a centrální Ukrajině.












