Nevidím náznaky brzkého konce války, přiznal německý kancléř. Věří v sílu papeže Lva XIV.

Autor: ČTK, lig - 
21. května 2025
20:05

Německý kancléř Friedrich Merz nyní nevidí žádné náznaky možného brzkého konce války na Ukrajině, kterou rozkazem k invazi v únoru 2022 rozpoutal ruský prezident Vladimir Putin. Merz dnes podle deníku Handelsblatt prohlásil, že na diplomatickém poli se zkouší vše možné, aby obě znesvářené strany usedly k jednacímu stolu.

Merz se o nynějším hledání cesty k diplomatickému řešení konfliktu vyjádřil skepticky, nicméně jistou naději dal najevo v souvislosti s návrhem papeže Lva XIV., který nabídl Vatikán jako dějiště mírových jednání. Merz v této souvislosti hovořil o poslední pozemské instanci, kde snad lze doufat v konstruktivní rozhovory.

Americký prezident Donald Trump, který se příměří snaží zprostředkovat, v pondělí telefonicky hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, hlavou ukrajinského státu Volodymyrem Zelenským a evropskými lídry.

Trump po telefonátu s Putinem vyjádřil přesvědčení, že Rusko a Ukrajina zahájí okamžitě jednání, která povedou k příměří a ke konci války. Moskva se vyjádřila opatrněji. Podle Putina je Rusko připraveno s Ukrajinou pracovat na memorandu o budoucích mírových rozhovorech.

Zelenskyj v reakci na jednání Trumpa s Putinem prohlásil, že Kyjev a jeho partneři ve snaze ukončit válku s Moskvou zvažují uspořádání schůzky lídrů Ukrajiny, Ruska, USA, Evropské unie a Británie. Takové setkání by se podle něj mohlo uskutečnit co nejdříve a hostit by ho mohlo Turecko, Švýcarsko či právě Vatikán.

21:29
21. 5. 2025

Ministerstvo zahraničí USA schválilo možný prodej 1400 malých klouzavých bomb Polsku. Zbrojní zakázka je za 180 milionů USD (čtyři miliardy Kč).

20:46
21. 5. 2025

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

20:45
21. 5. 2025

V některých regionech dnes úřady na pokyn ruské armády vypnuly mobilní internet kvůli dronovým útokům Ukrajiny. Ty si nevyžádaly žádné oběti, ale podle Kyjeva zasáhly v Orelské oblasti továrnu vyrábějící polovodiče pro ruské zbrojovky.

Zobrazit celý online

Video  Víte že... Friedrich Merz  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa