Ruská stínová flotila prozrazena: Tanker střežila stíhačka, zasahovali piloti NATO!
Rusko dlouhodobě popírá, že by provozovalo takzvanou stínovou flotilu – zejména tankery, které vzdor západním sankcím pokoutně přepravují ruskou ropu. Moskva teď ale odkryla karty. V estonských vodách totiž jedno takové stínové plavidlo kryla ruská stíhačka, piloti NATO museli zasahovat. Další tanker stínové flotily vykonával podezřelé manévry u energetického kabelu spojujícího Polsko a Švédsko, uvedl dnes polský premiér Tusk.
Tanker Jaguar (který se zrovna octl na britském i evropském seznamu sankcí) vplul bez vlajky do estonských vod. Estonské námořnictvo ho 13. května kontaktovalo, aby provedlo náležitou kontrolu. Vzápětí nad plavidlem přeletěla moderní ruská stíhačka Su-35 a vstoupila do estonského vzdušného prostoru, informovaly Estonské obranné síly.
Přelet suchoje, jakož i přítomnost estonské lodi a letounů, ukazuje video, které natočil někdo z můstku Jaguaru a které sdílela Margarita Simonjanová, šéfredaktorka ruského propagandistického konglomerátu RT. „Estonsko se opět marně pokouší stát se první zemí, která bude vyhlazena ve třetí světové válce,“ komentovala posměšně. „Třetina jeho námořnictva - dvě lodě - se objevila v mezinárodních vodách, aby unesla ropný tanker Jaguar plující do Ruska pod gabonskou vlajkou a donutila ho vplout do vlastního přístavu, kde by se ho zmocnila. Jenže tentokrát se objevil ruský Su-35. Piráti se stáhli,“ tweetovala.
„Zdržel se necelou minutu,“ dodala estonská armáda s tím, že suchoj neměl letový plán, zapnutý transpondér ani obousměrné rádiové spojení s estonským řízením letového provozu. Následovala proto rychlá reakce aliančních letců. „Stíhačky F-16 portugalského letectva, které jsou v současné době rozmístěny v Ämari v rámci mise NATO pro kontrolu vzdušného prostoru Baltského moře, reagovaly na incident a provedly průzkumný let,“ dodalo ministerstvo. Tanker byl pak eskortován hlídkovou lodí do ruských vod.
Estonské ministerstvo zahraničí si potom předvolalo vedoucího ruského velvyslanectví, aby mu předalo nótu – což je standardní diplomatický krok v případě takových incidentů. „Je to něco docela nového,“ komentoval pak ministr zahraničí Margus Tsahkna na zasedání NATO v Turecku. Rusko se nyní „oficiálně přihlásilo a napojilo“ k takzvané stínové flotile a je ochotno ji chránit.
Západní země tvrdí, že Moskva používá stovky starých ropných tankerů, aby se vyhnula řadě sankcí, které mají potrestat Rusko za jeho rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Moskva stále denně posílá miliony barelů ropy a pohonných hmot kupujícím mj. v Číně a Indii. „Stínové lodě mají často neprůhledné vlastnické struktury a plují bez špičkového západního pojištění a bezpečnostních certifikací,“ konstatuje polská televize TVP.
Nové sankce EU
Právě na tyto lodě se zaměřil 17. balíček sankcí EU proti Rusku, přidal na něj 189 lodí ze třetích zemí – čímž se počet sankcionovaných plavidel skoro zdvojnásobil. Přibyl tam právě i Jaguar, rovněž známý jako Argent. Dřív se tanker postavený roku 2005 v Číně jmenoval Primo Stealth, Signal Puma a S Puma, často měnil i vlajku. Podle portálu Vessel Finder ve středu doplul do Primorsku v Leningradské oblasti; aktuálně uvádí, že se plaví pod gabonskou vlajkou. To však rozporuje loďařský web Lloyd's List: „Plavidlo má prostřednictvím údajů AIS nadále uvedenu registraci v Gabonu, přestože byla 10. května na příkaz Námořní správy Gabonské republiky zrušena z důvodu zařazení plavidla na sankční seznam Spojeného království,“ napsal minulý týden. Registraci mu stejně zrušila i Guinea-Bissau. I vlastnictví tankeru je obskurní a často se mění.
Sankce na tato plavidla Rada EU zdůvodňuje tím, že „přepravují surovou ropu nebo ropné produkty, které pocházejí z Ruska nebo jsou z Ruska vyváženy, přičemž uplatňují nedovolené a vysoce rizikové postupy v oblasti lodní dopravy, jak je stanoveno v rezoluci Valného shromáždění Mezinárodní námořní organizace“.
NATO v lednu zesílilo své patroly v Baltském moři misí Baltic Sentry poté, co bylo poškozeno několik podvodních kabelů – z čehož jsou podezřelé i některé lodě stínové flotily. „Úterní incident vnímáme jako reakci na akci Baltic Sentry,“ řekl CNN mluvčí NATO plukovník Martin O'Donnell. „Destabilizující akce Ruska nás neodradí od toho, abychom jednali v rámci mezinárodního práva a zachovali námořní bezpečnost, ochranu a svobodu plavby.“
Rusko se možná za incident s Jaguarem mstí: V neděli zadrželo řecký tanker Green Admire, když cestou z estonského Sillamäe proplouval ruskými vodami, po trase domluvené Estonskem, Finskem a Ruskem. „Naši spojenci byli informováni,“ tweetoval k tomu ministr Tsahkna.
Poláci upozornili na další incident
Loď z ruské stínové flotily, na kterou jsou uvaleny sankce, v Baltském moři podezřelým způsobem manévrovala v blízkosti energetického kabelu mezi Polskem a Švéskem. Poté, co zasáhli polští vojáci, loď odplula do jednoho z ruských přístavů, uvedl dnes polský premiér Donald Tusk. Rusko bude chránit svou vlastní lodní dopravu všemi dostupnými prostředky v rámci mezinárodního práva a je s to reagovat dostatečně tvrdě, varoval dnes mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina.
Polská společnost PSE po Tuskově vyjádření podle agentury Reuters doplnila, že kabel nebyl narušen a dál dodává elektrickou energii do Švédska.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov hovořil v souvislosti s vyjádřením Putinova poradce Nikolaje Patruševa, podotkla ruská agentura TASS. Patrušev nedávno tvrdil, že námořní hrozby ze Západu sílí, ale narazí na „odpovídající a přiměřený odpor“. „Dostupná je široká paleta prostředků. Pochopitelně že v rámci mezinárodního práva,“ reagoval dnes Peskov na žádost o upřesnění, co ruský stát může podniknout na ochranu plavby.
„Jak ukazují poslední události spjaté s pokusem o pirátské napadení na jeden z tankerů, Rusko je předvedlo, že je schopno reagovat dostatečně tvrdě,“ dodal mluvčí v souvislosti s předchozím incidentem s Estonskem.