Brutální praktiky ruských bachařů: Ukrajince mučí hladem i surovým bitím. Elektrošoky jsou na denním pořádku

Autor: vja, lig - 
15. února 2025
05:00

Děsivá svědectví odhalují brutální metody dozorců ruských věznic, kteří působili nebývalé utrpení ukrajinským válečným zajatcům. Ruští zběhové popisují, jak jim bylo řečeno, aby neměli slitování a experimentovali s novými cestami, jak způsobit svým obětem bolest, píše Daily Mail.

Generálmajor Igor Potapenko, šéf petrohradských věznic, podle nové zprávy údajně přikázal elitním dozorcům odpovědným za vězně pocházející z Ukrajiny, aby „byli krutí“. On a další ředitelé věznic dohlíželi na vytvoření nového trestního systému speciálně pro ukrajinské válečné zajatce.

Tyto příkazy s platností po celém Rusku umožnily dozorcům brutálně týrat válečné zajatce, uvádí Wall Street Journal s odvoláním na svědectví bývalých ruských vězeňských úředníků a ukrajinských vězňů. Dozorci dávali vězňům elektrické šoky do genitálií, šokové přístroje prý byly používány i na vězně ve sprchách. Přístroje se údajně používají tak často, že si policisté stěžovali na příliš rychlé vybíjení baterií.

Jeden z bývalých zaměstnanců věznice popsal, že dozorci mlátili Ukrajince tak dlouho, dokud se jim nezlomily obušky, přičemž nástroje se po vyhození hromadily a sadističtí důstojníci se obraceli k jiným materiálům, například k vodovodním trubkám. Vězni jsou brutálně biti i za to, že se dozorci podívají do očí, uvedl bývalý zaměstnanec. Dozorci je rituálně bili do stejné části těla, aby zabránili hojení zranění.

Pětadvacetiletý bývalý ukrajinský válečný zajatec Andrij Jegorov, který byl vězněn v ruském Brjansku, popsal, jak byli vězni nuceni běžet 100 metrů halou a nad hlavou drželi matrace. Dozorci podle něj stáli po stranách a bili je do žeber, když běželi kolem. Na konci haly je nutili dělat sedy-lehy a kliky. „Milovali to, bylo slyšet, jak se mezi sebou smějí, zatímco my jsme křičeli bolestí,“ řekl. Dozorcům bylo řečeno, aby si sundali běžně povinné tělesné kamery, aby jejich činnost nebyla nahrávána.

Důkazů je více

„Mučení hladem je zrůdné, bití a násilí jsou sofistikované. Už neexistují žádné Ženevské konvence. Rusko si opět myslí, že se může vyhnout odpovědnosti za masové válečné zločiny,“ prohlásil loni poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.

Zástupkyně britského velvyslance při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) minulý týden sdělila tomuto orgánu: „Spojené království požaduje okamžité ukončení všech zvěrstev a vyzývá k nezávislému vyšetřování, aby byli pohnáni k odpovědnosti všichni pachatelé; od těch, kteří zneužívání provádějí, až po ty, kteří je nařizují“.

Nedávno se objevily děsivé snímky propuštěných válečných zajatců, které ukazují, jak byli po měsících v zajetí vyhublí. Stav mužů naznačuje, že měli velice omezenou výživu. Kromě nedostatku jídla jeví mnozí z nich jasné známky fyzického týrání, včetně popálenin od cigaret a modřin po celém těle.

13:47
Dnes

Německá vláda schválila návrh zákona, který má pomoci armádě usnadnit a zrychlit nákup výzbroje a výstroje či výstavbu vojenských objektů, informovali ministři obrany a hospodářství Boris Pistorius a Katherina Reicheová. Podle Pistoriuse by nemělo smysl poskytnout armádě více peněz, kdyby je nemohla rychle a účinně využít.

„Chceme nákupy zrychlit, a učinit tak Německo bezpečnějším,“ uvedl na tiskové konferenci Pistorius. V návrhu zákona se píše o ohrožení Ruskem, kvůli kterému je nutné zlepšit obranyschopnost bundeswehru. Bezpečnost země přitom nesmí podle předkladatelů zákona trpět kvůli příliš dlouhým výběrovým či povolovacím řízením.

Zákon, který ještě musejí schválit poslanci, mimo jiné zjednodušuje zadávání veřejných zakázek, které se týkají německé armády. I přímé zadávání má být v budoucnu rychlejší a častější. „Potřebujeme více vojenského vybavení a potřebujeme ho rychleji,“ řekla k tomu ministryně hospodářství Reicheová.

13:49
Dnes

Ministr zahraničí Jan Lipavský dnes hovořil se svým ukrajinským protějškem Andrijem Sybihou o kontroverzní reformě protikorupčních orgánů Ukrajiny. „Situaci na Ukrajině sledujeme. Boj proti korupci je klíčovou součástí cesty do EU. Ukrajina patří do Evropy a naši podporu mají její občané. Podpora ale nikdy nebyla a nebude bianco šek pro jakékoli kroky vlády,“ uvedl Lipavský.

Schválení zákona, který kritizovala i Evropská unie, vyvolala v ukrajinských městech největší veřejné protesty od února 2022, kdy zemi napadlo Rusko.

13:46
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že jednal s představiteli protikorupčních a bezpečnostních složek a že do dvou týdnů by měl vzniknout společný plán boje proti úplatkářství. O den dříve podepsal zákon, jenž omezuje nezávislost dvou klíčových protikorupčních ukrajinských úřadů, což vyvolalo znepokojení u spojenců Kyjeva a v ukrajinských městech protesty, které jsou od začátku ruské invaze do země výjimečné. Protikorupční úřady NABU a SAP dnes vyzvaly k obnovení své nezávislosti.

„Všichni slyšíme, co společnost říká. Vidíme, co lidé očekávají od státních institucí – zajištění spravedlnosti a efektivní fungování každé instituce,“ napsal Zelenskyj na síti X, kde informoval o jednání s vedoucími představiteli tajné služby SBU, národního protikorupčního úřadu NABU, speciální protikorupční prokuratury SAP, národní agentury pro prevenci korupce NAZK, státního úřadu pro vyšetřování DBR, ministerstva vnitra a generální prokuratury.

„Všichni máme společného nepřítele: ruské okupanty. A obrana ukrajinského státu vyžaduje dostatečně silný systém donucovacích a protikorupčních orgánů – takový, který zajistí skutečný pocit spravedlnosti,“ doplnil Zelenskyj, podle jehož sdělení se zúčastnění dohodli, že budou konstruktivně spolupracovat.

Zobrazit celý online
Video  FLOW: Jednání slovenského premiéra Fica může ohrozit českou bezpečnost, řekl ministr Vlček. 
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa