Dosud ropa teče do Česka ze dvou hlavních zdrojů. Jedním z nich je ropovod Družba, kterým proudí ropa z Ruska. Jeho podíl na dodávkách loni činil 58 procent. Další část ropy přitéká z německého ropovodu IKL, který navazuje na italský ropovod TAL.
„Dodávky ropy byly dnes ráno obnoveny a ropa ropovodem Družba do České republiky opět proudí. Děkujeme Vládě České republiky a Správě státních hmotných rezerv za rychlou preventivní akci a spolupráci,“ řekl Wnuk.
Ropa přestala do Česka z východu proudit ve středu ráno. Důvody zastavení dodávek nebyly podle úřadů jasné. Vláda kvůli tomu preventivně rozhodla o půjčce Orlen Unipetrol 330.000 tun ropy z nouzových zásob. Rafinérská společnost ji měla začít čerpat v případě dlouhodobějšího výpadku dodávek zhruba od poloviny příštího týdne.
Stát do budoucna počítá s navýšením dodávek z ropovodu TAL. Mero loni spustilo práce na jeho rozšíření. Projekt přibližně za 1,6 miliardy korun má od příštího roku zajistit zvýšení kapacity pro Česko o čtyři miliony tun ropy ročně, do země tak bude možné ropovodem dodat až osm milionů tun za rok.
Česko by se tudíž mohlo podle současných plánů státu zcela odstřihnout od ruské ropy. Fyzické práce by měly být hotovy do konce letošního roku. Následovat by měly ještě testy a dokončovací práce, plné dodávky z rozšířeného ropovodu Mero očekává do poloviny příštího roku.
Ropovod TAL začíná v Terstu, kam se ropa dováží z více zemí a kontinentů. Největší podíl tvoří dodávky z oblastí okolo Kaspického a Černého moře, USA a Afriky.
Česko už má s dočasným zastavením ropy z Družby zkušenosti, když v roce 2019 byly zastaveny dodávky přes ropovod Družba kvůli kontaminaci ropy. Ropa tehdy netekla z Družby dva měsíce.
Návrat Donalda Trumpa do Bílého domu nutí západní firmy přehodnotit svůj postoj k Rusku a odpovědět si na otázku, zda má teď smysl z Ruska odcházet. Napsala to dnes agentura Reuters. V Rusku stále působí stovky západních společností. V odchodu jim většinou brání nevýhodné podmínky, část firem ale setrvání v Rusku zdůvodňuje humanitárními důvody. Trump se vrací jako prezident Spojených států s příslibem, že ukončí válku na Ukrajině, kterou Rusko zahájilo v únoru 2022.
Mnoho společností, včetně francouzské automobilky Renault, amerického řetězce restaurací rychlého občerstvení McDonald's a nizozemského pivovaru Heineken, z Ruska odešlo krátce po zahájení ruské vojenské invaze na Ukrajinu. V souvislosti s odchodem ze země tyto podniky odepsaly velkou část investic a majetek prodaly s výraznou slevou, aby vyhověly přísným požadavkům ruské vlády.
Jiné firmy ale zůstaly. Výrobci potravin a hygienických produktů, jako je Procter & Gamble, Mondelez či PepsiCo, si přítomnost v Rusku udrželi právě s argumentem humanitárních důvodů. Italské bance UniCredit a rakouské Raiffeisen Bank International v Rusku váznou zisky, ke kterým se nemohou dostat. S odchodem z ruského trhu musí totiž souhlasit Moskva a odchod by byl vykoupen vysokými ztrátami.
Ukrajinská tajná služba SBU oznámila zadržení tří důstojníků ukrajinské armády včetně dvou generálů, které podezírá mimo jiné z nedbalosti. Jsou podle ní odpovědní za neúspěšnou obranu Charkovské oblasti před ruskými invazními vojsky v loňském roce. S odvoláním na prohlášení SBU o tom dnes informovaly server RBK-Ukrajina nebo Ukrajinska pravda.
Trojice podle SBU nezajistila náležitou ochranu Charkovské oblasti, která se nachází na severovýchodě země a sousedí s Ruskem. Loni v květnu Rusové - po prvotním neúspěchu z prvního roku války v tomto regionu, odkud je Ukrajinci vyhnali - znovu otevřeli frontu v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny a při novém postupu zprvu obsazovali jednu vesnici za druhou. Ukrajinští vojáci následně jejich postup zastavili. Boje tam ale podle RBK-Ukrajina pokračují.
Trojice zadržených důstojníků „nepřipravila obranu pohraničních regionů Charkovské oblasti a ztratila kontrolu nad bojem během druhé ofenzívy ruských vojsk na regionální centrum“, tvrdí ve svém prohlášení SBU, podle níž trojice nevyužila všechny možnosti k zastavení postupu Rusů. „To vedlo k obsazení části území východního regionu Ukrajiny, kde se v současné době odehrávají prudké boje,“ uvádí dále tajná služba.
Ukrajinská tajná služba SBU oznámila zadržení tří důstojníků ukrajinské armády včetně dvou generálů, které podezírá mimo jiné z nedbalosti. Jsou podle ní zodpovědní za neúspěšnou obranu Charkovské oblasti před ruskými invazními vojsky v loňském roce. S odvoláním na prohlášení SBU o tom dnes informovaly server RBK-Ukrajina nebo Ukrajinska pravda.
Trojice podle SBU nezajistila náležitou ochranu Charkovské oblasti, která se nachází na severovýchodě země a sousedí s Ruskem. Ukrajina se rozsáhlé ruské vojenské agresi brání už třetím rokem. Loni v květnu Rusové - po prvotním neúspěchu z prvního roku války v tomto regionu, odkud je Ukrajinci vyhnali - znovu otevřeli frontu v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny a při novém postupu zprvu obsazovali jednu vesnici za druhou. Ukrajinští vojáci následně jejich postup zastavili. Boje tam ale podle RBK-Ukrajina pokračují.
Zobrazit celý online