Úterý 17. září 2024
Svátek slaví Naděžda, zítra Kryštof
Oblačno, déšť 18°C

Ukrajinská stopka tranzitu ropy z ruského Lukoilu stále trvá. Slovensko a Maďarsko „na suchu“

Autor: ČTK - 
23. července 2024
14:33

Tranzit ruské ropy od společnosti Lukoil na Slovensko a do Maďarska přes území Ukrajiny stále nebyl obnoven. S odkazem na ruský zdroj z odvětví to dnes uvedla agentura Reuters. Ukrajina v červnu jednostranně rozhodla o zákazu tranzitu ropy od Lukoilu přes své území, firmu si totiž přidala na svůj sankční seznam. Bratislava a Budapešť pak tento měsíc oznámily, že ropu od Lukoilu ropovodem Družba přes Ukrajinu přestaly dostávat.

Maďarsko a Slovensko proto v pondělí vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby se rozhodnutím Ukrajiny zastavit tranzit ropy od ruské společnosti Lukoil začala zabývat. Kyjev podle slovenského ministra zahraničí Juraje Blanára porušil asociační dohodu uzavřenou mezi Ukrajinou a Evropskou unií. Podle šéfa maďarské diplomacie Pétera Szijjárta má EK od pondělí tři dny na to, aby konala, pak se Budapešť a Bratislava obrátí na mezinárodní soud, který si samy zvolí.

Slovenský premiér Robert Fico kvůli jednostrannému rozhodnutí Ukrajiny přestat umožňovat tranzit ropy od Lukoilu o víkendu telefonoval svému ukrajinskému protějšku Denysi Šmyhalovi a krok Kyjeva kritizoval. „Slovensko nemíní být rukojmím ukrajinsko-ruských vztahů,“ uvedl Fico podle slovenského úřadu vlády. Rozhodnutí Ukrajiny podle Fica znamená, že bratislavská rafinerie Slovnaft, která patří maďarské petrochemické skupině MOL, bude dostávat o 40 procent méně ropy, než kolik jí potřebuje.

Maďarsko dostává od Lukoilu ročně dva miliony tun ropy, což je asi třetina celkového dovozu ropy, uvedl ministr Szijjártó. „Včera (v neděli - pozn. ČTK) jsem hovořil s ukrajinským ministrem zahraničí. Řekl mi, že oni umožňují tranzit veškeré ropy, to ale není pravda,“ řekl v pondělí novinářům v Bruselu Szijjártó.

Evropská komise potvrdila, že společný dopis ministrů zahraničí Slovenska a Maďarska obdržela v pondělí a že jeho obsah nyní studuje, než přijme nějaké rozhodnutí. „V současné době jsme nezaznamenali okamžitý dopad na bezpečnost dodávek ropy do EU. Jako obvykle monitorujeme situaci a jsme v úzkém kontaktu s maďarskými a slovenskými úřady. Komise je připravena podpořit členské státy v nalezení řešení společně s Ukrajinou. Jsme v kontaktu rovněž s Kyjevem,“ řekl dnes na briefingu EK mluvčí komise Olof Gill.

Maďarsko očekává, že komise Ukrajinu přinutí, aby tranzit ropy od Lukoilu umožnila. Ministr Szijjártó dnes v maďarské televizi ATV řekl, že dokud se záležitost nevyřeší, Budapešť hodlá i nadále blokovat vyplacení tranše z Evropského mírového nástroje (EPF). Z něj Unie platí podporu Ukrajině.

Válka Rusko vs. Ukrajina
8:22
Dnes

Majitel Facebooku americká společnost Meta Platforms zakázala ruským státním médiím vysílání na své platformě. Tvrdí, že tyto stanice používaly klamavou taktiku k provádění tajných vlivových operací na internetu. S odkazem na sdělení Mety o tom informuje agentura Reuters. Očekává se, že zákaz vstoupí v platnost v několika příštích dnech.

„Po pečlivém zvážení jsme rozšířili naše pokračující vymáhání práva proti ruským státním médiím. Rossija segodňa (ruská mediální skupina působící na Západě pod zkratkou RT) a další spřízněné subjekty mají nyní celosvětově zakázán přístup k našim aplikacím kvůli zahraničnímu vměšování,“ uvedla Meta v písemném prohlášení. Pod Metu spadají kromě Facebooku také aplikace Instagram, WhatsApp a Threads.

6:17
Dnes

Ztráty obrněné techniky, která by měla ruské pěchotě otevřít cestu do ukrajinských měst a vesnic, přesáhly 10.000 kusů. Při tomto tempu ztrát by Rusko přibližně za rok mohlo přijít o schopnost zásobovat bojující armádu nezbytným množstvím techniky, upozornil server The Moscow Times, zakázaný ruskými úřady.

Od začátku války Rusko přišlo o 10.037 kusů obrněné techniky, spočítal specializovaný nizozemský web Oryx, který který na základě fotografií a záběrů z otevřených zdrojů vede statistiky zničených zbraní na ukrajinském bojišti. Uvedený údaj zahrnuje 3376 tanků, včetně 159 nejmodernějších T-90 různých verzí, 5000 bojových vozidel pěchoty a výsadkářů a obrněných transportérů a více než 1500 dalších obrněných vozidel.

6:15
Dnes

Dobré ráno, vážení čtenáři,
mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) oznámila, že po 32 letech musela ukončit svou činnost v Rusku. Stalo se tak poté, co jí ruské ministerstvo spravedlnosti v létě zrušilo registraci, bez které pobočky zahraničních nevládních organizací nesmějí v Rusku působit, uvedl list Kommersant. Lékaři bez hranic se v poslední době starali o ukrajinské uprchlíky na západě Ruska, kde také pomáhali obyvatelům ostřelovaného pohraničí, dodal server Meduza.

Lékaři bez hranic působili v Rusku od roku 1992 a za tu dobu v zemi uskutečnili desítky programů, sahající od pomoci bezdomovcům či nakaženým virem HIV až po po spolupráci s úřady a akademiky při zavádění pokročilých metod léčby tuberkulózy. Působili v různých regionech, včetně Moskvy, Petrohradu či Čečenska.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí na žádost agentury Reuters o komentář v pondělí bezprostředně nereagovalo, ačkoliv šéf ukrajinské energetické společnosti Naftogaz výpadek ropy od Lukoilu přiznal. „Objemy přepravované ropy jsou v červenci stejné jako v předchozích obdobích. Není zde žádná ropa od Lukoilu, ale objemy jsou stejné,“ tvrdil generální ředitel Naftogazu Oleksij Černyšov.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Zacharovová dnes podle agentury TASS Ukrajinu obvinila, že záležitostí kolem tranzitu ropy zneužívá k manipulaci. Místopředseda ruské vlády Alexandr Novak potom řekl, že Moskva se snaží zajistit, aby ruská ropa dál přes Ukrajinu proudila. K přerušení dodávek se blíže nechtěl vyjadřovat.

Maďarsko je v tomto pololetí předsednickou zemí v Radě EU. Maďarský premiér Viktor Orbán začátkem července jednal v Kyjevě, Moskvě, Pekingu a ve Washingtonu, kde se snažil hledat cesty k ukončení války na Ukrajině. Evropská komise i další unijní instituce za to Orbána kritizovaly. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell v pondělí oznámil, že srpnové jednání unijních ministrů zahraničí se uskuteční v Bruselu, nikoli v Budapešti. Reagoval tím právě na postoj Maďarska k válce na Ukrajině.

Dodávky Lukoilu přes jižní větev ropovodu Družba představují asi 50 procent jeho objemu. Rafinerie MOL na Slovensku a v Maďarsku jsou na dodávkách ropy od Lukoilu zcela závislé. Ropovod Družba začíná v Rusku na východním břehu Volhy a v Bělorusku se dělí do dvou větví - severní vede do Polska a do Německa, jižní přes Ukrajinu pak do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Touto cestou vyvážejí ropu i další ruské firmy, kterým Ukrajina tranzit suroviny umožňuje. Dodávky do České republiky podle víkendového sdělení zdrojů Reuters pokračují normálně.

Druhým největším dodavatelem jižní větví Družby je ruská společnost Tatněfť, která také dodává ropu maďarské firmě MOL. Zbytek ropy touto trasou dodávají firmy Gazprom Něfť, Russněfť a několik menších nezávislých producentů.

Maďarsko může alternativně dovážet ropu z chorvatského přístavu Omišalj ropovodem Adria, ale Slovensko může ropu získávat jen přes Maďarsko. Od dubna se dovoz ropy přes Omišalj pohyboval kolem 500.000 tun každý měsíc, včetně ropy z Iráku, Ázerbájdžánu a oblastí u Kaspického moře.

Rusko pokračuje v dodávkách zemního plynu a ropy do Maďarska a na Slovensko přes Ukrajinu navzdory sankcím, které vůči Rusku za jeho vojenskou invazi na Ukrajinu zavedla Evropská unie. Maďarsko, Slovensko a Česká republika jako vnitrozemské státy dostaly ze sankcí na ruskou ropu výjimku, aby měly čas zajistit si dodávky jinak. Slovensko a Maďarsko přitom dodávají energetické suroviny i na Ukrajinu. Maďarský ministr Szijjártó řekl, že jeho země v červnu Ukrajině pokryla 42 procent dovozu elektřiny.

Uživatel_5313099 ( 23. července 2024 15:14 )

Tak Ukrajina začala vydírat státy EU ,co za to chtějí? Víc peněz nebo zbrani,? je to jen žebrota.

Zobrazit celou diskusi