Rusko v rozkladu? Rubl strmě padá, potraviny zdražují, šíří se panika. Putin uklidňuje
Ceny mléka, brambor a másla v Rusku prudce rostou. Obchody posilují ostrahu kvůli krádežím. Úrokové sazby hypoték prudce rostou, prodej bytů razantně klesá, rubl strmě padá. Za tisíc dní „speciální vojenské operace“ Rusko přebudovalo ekonomiku, aby mohla pohánět válečné úsilí a vyrovnat se se západními sankcemi. Mnohde to mělo pozitivní dopad, ale celkově svítí stále víc varovných kontrolek, konstatuje analýza Rádia Svobodná Evropa (RFE). Ruský prezident Vladimir Putin se ale snaží občany uklidnit.
Vládní výdaje na výrobu tanků, raket a vojenských uniforem podnítily růst v celé zemi. Mimořádně vysoký žold za dobrovolné narukování do bojů plus prémie a dávky vdovám přivedly do chudších regionů nevídaně peněz.
Na druhé straně prudce roste inflace. Centrální banka ve snaze ji krotit v říjnu zvýšila klíčovou úrokovou sazbu na 21 %, což je nejvyšší úroveň za posledních 20 let. Pro srovnání, v Česku po letech vyšší inflace už zase spadla pod 3 %, Česká národní banka tak postupně mohla základní úrokovou sazbu snižovat (v listopadu na 4 %).
Hospodářský růst v Rusku nepopiratelně zpomaluje, uvedla Laura Solankoová, hlavní poradkyně Institutu pro ekonomiku v transformaci Finské banky. „Ekonomika je přehřátá a tempo růstu musí zpomalit. Ale velmi pomalý růst - ba nulový růst - neznamená, že se ekonomika brzy zhroutí. Znamená to jen pomalejší investice a škrty v některých veřejných výdajích v následujících čtvrtletích.“
Panují obavy z vlny firemních bankrotů. Vzhledem k vysokým úrokovým sazbám je pro ně náročnější brát si úvěry na rozšíření provozu. Navíc ubývá pracovních sil a podniky musejí nabízet vyšší mzdy. Pokud musejí přidávat platy na dluh, je to pro ně s vysokými cenami peněz zase dražší. Musejí však konkurovat penězům, které muži dostávají, když místo práce narukují na Ukrajinu. V některých regionech jen prémie za nástup odpovídá ročnímu platu.
Mrtvý trh nemovitostí
Špatné zprávy jsou také z realitního trhu. Jak zrychluje inflace, bydlení je pro lidi stále hůře dostupné. A to dvojnásob, neboť inflaci centrální banka krotí vyššími úrokovými sazbami, dražší tak jsou i hypotéky. Růst cen bytů navíc inflace podněcuje ještě další cestou: majetní se do nemovitostí snaží investovat znehodnocující se peníze, jak připomněl web Nastojaščeje Vremja z rodiny Svobodné Evropy.
„Trh je mrtvý,“ říká pro Nastojaščeje Vremja realitní makléř z Ruska, který si z bezpečnostních důvodů nepřál být jmenován. Modelový příklad: Byt o 50 metrech čtverečních vyjde na 12,5 milionu rublů (2,8 milionu Kč) - ale přeplatek při hypotéce na 20 let činí 49 milionů, čtyřnásobek samotné ceny.
Kdo nemovitost potřebuje naopak prodat, často se mu to ze stejných důvodů i několik měsíců nedaří, ačkoli dříve bylo možné se dohodnout za pár dní.
Mezi podnikateli a manažery už nespokojenost s centrální bankou vyplavala na povrch. Vysoké úrokové sazby jsou „vážnou brzdou dalšího průmyslového růstu“, stěžoval si už před posledním zvýšením Sergej Čemezov, šéf státního průmyslového konglomerátu Rostec a spojenec prezidenta Vladimira Putina. „Konzervativní finanční politika může vést ke stagflaci,“ dodal.
„Při současném tempu je pro podniky výhodnější zastavit rozvoj, dokonce omezit rozsah podnikání a uložit své prostředky do depozit, než podnikat a nést rizika s tím spojená,“ uvedl v říjnu Alexej Mordašov, oligarcha napojený na Kreml, který stojí v čele největší ocelářské společnosti v Rusku Severstal.
Kolaps rublu
Samostatnou kapitolou je rubl. Včera klesl k americkému dolaru nejníže za 32 měsíců a dostal se nad hranici 110 rublů za dolar. Od začátku srpna se rubl k dolaru propadl o více než 24 procent. Zaskočilo to i ekonomy.
Zaskočeny jsou i země, které Kreml označuje za „spřátelé“. Dodavatelé ovoce a zeleniny z nich zrušili řadu smluv na vývoz do Ruska, napsal server The Moscow Times, zakázaný ruskými úřady. Rušení dohodnutých dodávek se týká vývozců z Turecka, Egypta a Íránu, kteří požadují, aby byla do cen zahrnuta rostoucí měnová rizika.
Ceny zeleniny a ovoce podle úředních statistik poskočily v Rusku o desítky procent: brambory od začátku roku zdražily o 78 procent, zelí o 30 procent a červená řepa o 27 procent. Rajčata jsou meziročně dražší o 22 procent, okurky o téměř 41 procent, cibule o 17 procent. Ale podle EastFruit brambory od loňského prosince zdražily o 350 procent, ceny okurek ve velkoobchodě během roku vyrostly téměř na trojnásobek a na dováženém ovoci se odráží devalvace ruské měny.
Krachy by vadit neměly
Samotná centrální banka očekává zpomalení ekonomiky v důsledku zvyšování sazeb - růst HDP mezi 0,5-1,5 procenta oproti letošním 3,5-4 procentům. „Ruská ekonomika se nachází v bodě obratu a v příštích měsících lze očekávat zpomalení inflace,“ slibuje šéfka centrální banky Elvira Nabiullinová a snaží se mírnit obavy kritiků její instituce, že by měla přivést ekonomiku ke stagflaci - nebezpečné kombinaci stagnace či poklesu HDP a inflace.
Moskvě nebudou „vadit některé bankroty“, konstatuje Janis Kluge, expert na ruskou ekonomiku z Německého institutu pro mezinárodní a bezpečnostní otázky, protože jsou „potřebné k tomu, aby se inflace dostala pod kontrolu“. Také by krachy měly pomoci náboru mužů do bojů na Ukrajině, protože Rusové, „kteří nemohou splácet své dluhy, budou s větší pravděpodobností souhlasit“ s narukováním.
„Celkově bude ekonomická situace pro Rusko mnohem složitější,“ uzavírá pro RFE Kluge.„Téměř tři roky se zdálo, že na této válce všichni bohatnou. Nyní je však jasné, že se tak nestane a že za ni bude třeba zaplatit.“
Putin: Není důvod k panice
Sám Putin dnes uvedl, že pokles kurzu rublu z posledních dnů není důvodem k panice. Občasné prudké výkyvy ruské měny souvisejí s rozpočtovými platbami a sezonními změnami, řekl podle agentury Reuters.
„Pokud jde o výkyvy kurzu rublu, souvisí to nejen s inflačními procesy, ale i s platbami do rozpočtu a s cenami ropy,“ řekl Putin po skončení bezpečnostního summitu v Kazachstánu. „Jde zde řada sezonních faktorů. Takže celkově je podle mého názoru situace pod kontrolou a není absolutně žádný důvod k panice,“ dodal.