Američan žádá Moskvu o azyl: Pomáhal ruské armádě v bojích na Ukrajině

Autor: ČTK, lig - 
4. listopadu 2024
16:55

Americký občan Daniel Martindale, který dva roky pomáhal ruské armádě v týlu ukrajinských vojsk poskytováním zpravodajských informací, doufá, že získá v Rusku politický azyl a ruské občanství. Na svém webu to dnes napsal ruský list Kommersant.

„Myslím, že (proces udělení azylu) už začal,“ řekl Martindale, kterému pomohly ruské zvláštní služby dostat se na okupovaná území na východě Ukrajiny a pak do Moskvy. Američan podle okupačních úřadů sehrál důležitou roli při dobytí vsi Bohojavlenka u Vuhledaru v Doněcké oblasti. V sobotu Američan přicestoval do Moskvy, kde hodlá získat ruské občanství, dodal Kommersant.

Velvyslanectví Spojených států v Moskvě se k případu zatím nevyjádřilo, uvedla dnes na svém webu televize NBC.

Martindale před novináři podle agentury Reuters řekl, že nejedná pod nátlakem, když chce ruské občanství, a předpověděl, že Rusko válku proti Ukrajině vyhraje. Uvedl, že pracoval jako misionář a že na Ukrajinu přicestoval z Polska na začátku roku 2022, jen několik dnů předtím, než ruský prezident Vladimir Putin nařídil svým vojskům vpadnout do sousední země.

„Dlouho jsem si přál odjet do Ruska"

„Dlouho jsem si přál odjet do Ruska a uvědomil jsem si, že nastala chvíle, na kterou jsem čekal,“ řekl. V době pobytu na Ukrajině se přes platformu Telegram spojil s proruskými silami a předával jim informace z Doněcké oblasti na východě země. „V posledních dvou letech jsem dělal vše, co jsem mohl, abych chránil životy ruských vojáků a pomohl zajistit budoucnost Rusům na Ukrajině. Chtěl bych v tom pokračovat,“ dodal.

Nejmenovaný zdroj z ruské zpravodajské služby agentuře RIA Novosti řekl, že Američan dva roky dodával ruské straně informace o rozmístění ukrajinské infrastruktury. Žádné další podrobnosti o poskytovaných informacích nebyly zveřejněny. Rusové podle listu Izvestija pomocí dronu dopravili Američanovi mobilní telefon.

Moskva od začátku letošního roku udělila ruské občanství 3 344 cizincům na základě Putinova výnosu, který umožňuje dát ruský pas účastníkům ruské invaze a jejich rodinným příslušníkům, uvedla na svém webu stanice Rádio Svoboda. Odvolává se přitom na údaje ruského ministerstva vnitra.

Cizinci, kteří za války uzavřeli kontrakt s ruskou armádou, ani nemusejí skládat zkoušky ze znalosti ruštiny. V době války ruský parlament přijal také zákony umožňující odebrat občanství naturalizovaným občanům. Ministerstvo vnitra v září sdělilo, že se tak letos už stalo v 1 117 případech.

22:06
5. 11. 2025

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování online zpráv k dění na Ukrajině. Pokračuje zase od rána, teď přejeme klidnou noc.

22:03
5. 11. 2025

Za aktuálními dronovými incidenty nad letišti a vojenskými základnami v Belgii stálo pravděpodobně Rusko. Dnes o tom informovala agentura Belga s odvoláním na své zdroje v tajných službách. Letiště v Bruselu a Lutychu v úterý večer krátce pozastavila provoz kvůli zpozorovaným dronům, předtím belgická armáda po tři noci po sobě zaznamenala přelety bezpilotních strojů nad svými základnami. Incidenty s drony v posledních měsících hlásí i další evropské země.

Belgické tajné služby předpokládají, že za incidenty stál stát, pravděpodobně Rusko. Zdůvodňují to mimo jiné tím, že stroje letěly ve formaci, pod záštitou tmy a v blízkosti belgické kritické infrastruktury, což neodpovídá schopnostem lidí, které s drony létají pro vlastní zábavu. Ministr obrany Theo Francken řekl, že události očividně vypovídají o něčem mnohem větším. O situaci bude ve čtvrtek jednat bezpečnostní rada státu pod vedením premiéra Barta De Wevera.

21:33
5. 11. 2025

Prezident Volodymyr Zelenskyj ve videozprávě poděkoval speciálním jednotkám Centra speciálních operací Alfa Bezpečnostní služby Ukrajiny za jejich úspěchy v Pokrovsku v Doněcké oblasti, kde pokračují těžké boje, a v okolí.

„Pokračujeme v ničení okupanta. Chtěl bych obzvláště pochválit speciální jednotky Centra speciálních operací 'A' SBU, které systematicky a velmi efektivně ničí ruské okupanty a jejich techniku ​​v oblasti Pokrovska i v samotném městě,“ uvedl ukrajinský prezident .

Dvě ruské armády – 2. a 51. – pokračují v pokusech o uzavření kordonu kolem satelitních měst Pokrovsk a Mirnohrad v Doněcké oblasti protiútoky z jihozápadu a severovýchodu. Ukrajinské úřady tvrdí, že na tomto úseku fronty dosáhly úspěšných protiopatření, zatímco jednotliví vojáci, členové parlamentu a analytici požadují stažení ukrajinských ozbrojených sil z města.

 

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa